reklama
reklama

Uwaga na ten lek, pilne ostrzeżenie GIF. Sprawdź, czy nie masz w apteczce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MK

Uwaga na ten lek, pilne ostrzeżenie GIF. Sprawdź, czy nie masz w apteczce - Zdjęcie główne

Błyskawiczna decyzja GIF. Znany lek całkowite wycofany z rynku | foto MK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościZ aptek w całej Polsce znika właśnie popularny produkt leczniczy. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) ogłosił decyzję o natychmiastowym wycofaniu wszystkich jego serii, powołując się na niepokojące wyniki badań jakościowych. Preparat, który znajduje się w domowych apteczkach wielu pacjentów, nie spełnił podstawowych norm dotyczących wyglądu, co wzbudziło poważne zastrzeżenia kontrolerów. Komunikat GIF-u ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że środek ten musi zostać niezwłocznie usunięty z obrotu.
reklama

Informacja o możliwych nieprawidłowościach w produkcie trafiła do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego 27 czerwca 2025 roku. Pochodziła od Narodowego Instytutu Leków, który przekazał dokumentację fotograficzną wraz z wynikami badania poza specyfikacją dla parametru „wygląd”. Trzy dni później, 30 czerwca, do GIF wpłynął już pełny protokół z przeprowadzonych analiz. Wyniki były jednoznaczne – przekazana próbka nie odpowiadała wymogom jakościowym.

Jak wskazano w uzasadnieniu:

„W dniu 27 czerwca 2025 r. do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła informacja z Narodowego Instytutu Leków dotycząca otrzymania wyniku poza specyfikacją dla parametru wygląd, wraz z dokumentacją fotograficzną, natomiast w dniu 30 czerwca 2025 r. do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynął protokół z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Leków na przekazanej przez podmiot odpowiedzialny próbie produktu leczniczego wskazano (...), że produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru wygląd”.

reklama

Gwarancja bezpieczeństwa pacjentów

Główny Inspektorat Farmaceutyczny, jako organ nadzorujący jakość leków w Polsce, może podejmować decyzje o wycofaniu z rynku wszelkich produktów leczniczych, których jakość budzi uzasadnione zastrzeżenia. W tym przypadku urząd nie miał wątpliwości – produkt nie spełniał przewidzianych dla niego norm, co automatycznie wykluczyło go z dalszej dystrybucji.

„Główną przesłanką wstrzymania obrotu produktem leczniczym jest uzasadnione podejrzenie tego, że produkt nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym” – podkreślono w komunikacie.

reklama

Choć do tej pory nie odnotowano przypadków negatywnych skutków zdrowotnych związanych z używaniem produktu, decyzja ma charakter prewencyjny – chodzi o zapobieganie ewentualnym zagrożeniom dla pacjentów.

Całkowity zakaz sprzedaży i dystrybucji

Zgodnie z decyzją z 2 lipca 2025 roku, wycofanie dotyczy wszystkich serii produktu Atorvastatin Medical Valley (Atorvastatinum). Preparat ma zostać usunięty zarówno z aptek, jak i hurtowni farmaceutycznych. Odpowiedzialność za jego wprowadzenie do obrotu ponosi firma Medical Valley Invest AB z siedzibą w Höllviken w Szwecji, posiadająca pozwolenie nr 27496. W Polsce produkt występował w postaci tabletek powlekanych o dawce 40 mg, w opakowaniach po 30 sztuk, oznaczony numerem GTIN 05909991501662.

reklama

Ważne jest, że decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności – oznacza to, że musi zostać wykonana bez względu na ewentualne odwołania producenta. Choć podmiot odpowiedzialny ma prawo złożyć skargę do sądu administracyjnego lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, obowiązek wycofania pozostaje w mocy.

Jak postępować z wadliwym produktem?

Główny Inspektorat Sanitarny udostępnił pacjentom szczegółowe informacje, które umożliwiają identyfikację opakowań objętych decyzją. Osoby, które zauważą, że posiadają ten preparat, powinny niezwłocznie udać się do apteki w celu jego zwrotu. Nie należy kontynuować stosowania produktu bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

reklama

Warto również pamiętać, że przeterminowane lub wadliwe leki nie powinny być wyrzucane do odpadów komunalnych – właściwym miejscem ich zwrotu są apteki wyposażone w pojemniki na tego typu środki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo