Reklama

Ubezpieczenie grupowe w pracy. Czy warto przystąpić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ubezpieczenie grupowe w pracy. Czy warto przystąpić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Szkoły, biura podróży, banki udzielające kredytów czy też zakłady pracy – to miejsca w których najczęściej możemy spotkać się z propozycją, jaką jest ubezpieczenie grupowe. Jak każdy inny produkt posiada ono swoje wady i zalety. Sprawdźmy więc czy warto do niego przystąpić i czy jest opłacalne.

Czym jest ubezpieczenie grupowe?

Pod pojęciem tym kryje się polisa do której może przystąpić konkretna grupa osób. Najczęściej są to osoby zatrudnione w tym samym zakładzie pracy, uczniowie szkoły lub klienci biura podróży, przystępujący do zbiorczego ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenie grupowe polega więc na dołączeniu do umowy, zawartej między przedstawicielem grupy a towarzystwem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie to (podobnie jak polisy indywidualne) ma za zadanie chronić i wspierać osoby nim objęte. Pomoże więc ono w przypadku zachorowania, wypadku czy też w każdej innej sytuacji, którą obejmuje swoim zakresem zawarta umowa. Ubezpieczenie w pracy dotyczy najczęściej polis na życie oraz ubezpieczeń zdrowotnych.

Ubezpieczenie w pracy

Ubezpieczenia oferowane przez zakłady pracy mają dość szeroki zakres ochronny. Oferują one zarówno realną pomoc, jak i wypłatę odszkodowania w opisanych w umowie przypadkach. A co może znaleźć się w ofercie zakładu pracy? Najczęściej będą to:

  • ubezpieczenie na wypadek śmierci,
  • odszkodowanie za pobyt w szpitalu,
  • odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub jego rozstrój (w zależności od uszkodzonej części ciała),
  • dostęp do prywatnej opieki lekarskiej,
  • badania specjalistyczne,
  • domowe wizyty lekarskie,
  • dostęp do specjalistów,
  • wypłata świadczenia z tytułu urodzenia dziecka.

Oczywiście zakres usług może być znacznie większy, wszystko zależy od tego, jaką umowę zawrze pracodawca z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie grupowe ma plusy

Największą zaletą, jaką cechuje się ubezpieczenie w pracy, jest jego niższa cena w stosunku do polisy kupionej samodzielnie. Im więcej osób przystępuje do zbiorowego ubezpieczenia, tym składka staje się niższa a jednocześnie ubezpieczyciel jest skłonny zaoferować szerszy pakiet usług. Oznacza to, że mamy więcej za mniej.

Drugą istotną zaletą jest brak konieczności poświęcania czasu na samodzielne poszukiwanie ofert, wczytywania się w warunki i zakres umowy oraz analizowania wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wszystkie te informacje musi przeanalizować pracodawca. Pracownikom pozostaje jedynie zapoznać się z oferowanymi im warunkami zawartej umowy.

Ubezpieczenie ma też minusy

Niestety, przystępując do ubezpieczenia grupowego nie jesteśmy stroną zawieranej umowy, przez co mamy mocno ograniczoną możliwość dochodzenia swoich praw i racji przed ubezpieczycielem. Umowę podpisał bowiem pracodawca, przez co tylko on może występować do towarzystwa ubezpieczeniowego z zażaleniami.

Co więcej, pracownik nie może też decydować o zakresie ubezpieczenia, które jest dopasowane do ogółu. Pracownik ma więc mały wpływ na umowę. Dodatkowo to dopiero na wniosek pracownika pracodawca przedstawia mu warunki zawartej umowy. Tak więc komfort ubezpieczenia grupowego ma swoją cenę.

Na co zwrócić uwagę

Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mają oferty o dość zróżnicowanym pakiecie ryzyk. Przed przystąpieniem do ubezpieczenia grupowego warto sprawdzić, jakie sumy gwarancyjne zaoferował ubezpieczyciel oraz czy można do ubezpieczenia wpisać członków rodziny. Warto też sprawdzić, jakie ceny i jaki zakres ubezpieczenia to samo towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje klientom indywidualnym.

Pamiętajmy też, że w przypadku polis grupowych, dość często niska składka równa jest niskiej sumie ubezpieczenia. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z OWU i umową, którą podpisuje pracodawca, aby nie kupić przysłowiowego kota w worku. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE