Reklama

Szukasz działki? Poznaj wady i zalety różnych typów działek w kontekście wyboru projektu

Opublikowano:
Autor:

Szukasz działki? Poznaj wady i zalety różnych typów działek w kontekście wyboru projektu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Działki budowlane potocznie dzieli się na typowe, które mają wystarczającą długość i szerokość oraz nietypowe, czyli wąskie, pochyłe, czy o niestandardowym kształcie. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ możliwości wyboru projektu uzależnione są w dużej mierze od wymiarów i kształtu danej działki. Jakie są wady i zalety różnych typów działek w kontekście budowy domu? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Działka typowa - prostokąt lub kwadrat o szerokości minimum 22 metry

Działki typowe mają kształt kwadratu lub prostokąta o szerokości minimum 22 metry oraz równą powierzchnię. Dzięki temu można na nich zrealizować praktycznie każdy projekt domu jednorodzinnego. Oczywiście im szersza działka tym lepiej, ponieważ przekłada się to na większe możliwości wyboru projektu, czy aranżacji ogrodu. W przypadku typowych działek inwestor nie ma problemu, by zachować wymagane prawnie minimalne odległości ścian zewnętrznych budynku od granicy sąsiedniej działki.

Budowa domu na wąskiej działce

Zdecydowanie więcej ograniczeń napotykają inwestorzy dysponujący wąska działką, czyli taką, której szerokość jest mniejsza niż 22 metry. W tym przypadku należy wybrać odpowiedni projekt, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i spełni wymogi prawa budowlanego. Obecnie nie powinno być to problemem, ponieważ projekty domów na wąską działkę na domowklimaty.pl obejmują również rozwiązania, które można zrealizować dysponując działką o szerokości kilkunastu metrów. W takim przypadku należy oczywiście liczyć się z tym, że bryła domu powstanie na bazie prostokąta. Wśród projektów domów na wąską działkę znajdują się tzw. nowoczesne stodoły, czyli rozwiązania, które są nie tylko tanie w budowie, ale również energooszczędne.

Ciekawym przypadkiem są również działki o nietypowym kształcie, czyli np. w kształcie trapezu prostokątnego, czy litery L. W ich przypadku inwestor nie musi ograniczać się do budowy wąskiego domu na bazie prostokąta, ponieważ równie dobrze może to być budynek na planie litery L. W tym ostatnim przypadku skrzydła domu można dopasować do specyfiki danej działki.

Projekty domów na pochyłą działkę

Warto również mieć świadomość, że trudne działki to nie tylko te, które są wąskie lub mają nietypowy kształt, ale również te, które są pochyłe. Oczywiście nachylenie musi być znaczne, ponieważ jeżeli nie jest zbyt duże z reguły bardziej opłacalne jest jego zniwelowanie niż realizacja projektu dedykowanego do pochyłej działki.

W przypadku znacznego nachylenia terenu należy wybrać projekt przystosowany do takiego typu działki. Z reguły obejmuje on podpiwniczenie, które pozwala rozwiązać problem nachylenia terenu oraz daje dodatkową przestrzeń. Warto jednak mieć świadomość, że budowa domu z podpiwniczeniem może być droższa o nawet 35% w odniesieniu do standardowych budynków. Warto wziąć ten fakt pod uwagę w sytuacji, gdy cena działki o znacznym nachyleniu terenu wyda się atrakcyjna.

Podsumowując należy stwierdzić, że szukając działki budowlanej należy wziąć pod uwagę możliwości w zakresie doboru projektu do jej kształtu i wielkości. Jest to bardzo istotne, ponieważ w wielu przypadkach atrakcyjna cena działki w dobrej lokalizacji może wynikać z faktu, że wybudowanie na niej domu będzie wiązało się z ograniczeniami, czy koniecznością poniesienia większych kosztów (działki pochyłe).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE