Styropian – popularny i niezbędny materiał budowlany o wielu zastosowaniach
Styropian to wdzięczny, trwały i bezpieczny w użytkowaniu materiał, który cechuje się także wysoką łatwością obróbki oraz bardzo niską masą. Dzięki temu stanowi aż do dzisiaj podstawowy rodzaj termoizolacji stosowanej na dachy, balkony, ściany zewnętrzne czy nawet na grunt. Z pewnością każdy z nas miał z nim do czynienia. Składa się z wielu pojedynczych, niewielkich kulek połączonych ze sobą i wypełnionych powietrzem. Granulki wykonane z polistyrenu są bardzo lekkie, lecz nieodporne na działanie większości kwasów i rozpuszczalników, w tym organicznych. Materiał uzyskuje się poprzez działanie na lite granulki polistyrenu pary wodnej.
Styropian XPS – najważniejsze właściwości
Styropian XPS to polistyren ekstrudowany, zupełnie gładki z zewnątrz, który stanowi rozwiązanie najlepsze do pasywnych domów, gdyż współczynnik przenikania ciepła wynosi do 0,037 W/mK. Różnicą względem zwykłego styropianu jest sposób jego produkcji, który sprowadza się do umieszczenia płynnego polistyrenu (niepoddanego procesowi jego spieniania) w formach o odpowiednim kształcie. Z tego względu w płycie nie znajdziemy powietrza i pustych przestrzeni, z czym wiąże się także duża wytrzymałość na ściskanie i wyższa waga.
Styropian EPS – czym się różni od wariantu XPS?
Styropian EPS ma nieco inną charakterystykę. Przede wszystkim proces jego produkcji polega na wykorzystaniu polistyrenu poddanemu spienieniu, co zwiększa jego objętość nawet 60-krotnie. W rezultacie powstają niewielkie kulki, które to później wprowadzane są do prasy i ubijane w duże bloki, docinane w kolejnych etapach do płyt o wybranym wymiarze zewnętrznym. Płyty styropianowe typu EPS jest dzięki temu niezwykle lekki i bardzo tani, a przy tym także prosty w dalszej obróbce dzięki dużej zawartości powietrza w jego konstrukcji.Z tego względu styropian EPS wykorzystuje się w zasadzie wszędzie – zarówno w przypadku zewnętrznych elewacji, jak i np. ocieplania dachów. Nowoczesne styropiany EPS mogą cechować się współczynnikiem lambda równym 0,036 W/mK oraz ciężarem równym 18 kg/m3. Nie bez znaczenia jest duże obciążenie maksymalne, które może wynosić nawet 3000 kg/m3.
Materiał ten doskonale sprawdzi się w ocieplaniu podłóg, poddaszy, strychów użytkowych oraz nieużytkowych. W tym ostatnim przypadku można skusić się na wariant jeszcze lżejszy, który nie wywoła na konstrukcji zbyt dużego obciążenia. Pojedyncze płyty styropianu EPS sprawdzą się doskonale w obiektach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej, w firmach, zakładach wytwórczych czy w ogólnym budownictwie przemysłowym.
Grubość płyty może wynosić od 2 cm w przypadku modeli najcieńszych do nawet 20 cm, wybieranych do szczególnie wymagających zadań. W ten sposób zmienia się liczba sztuk w jednej paczce, a zachowana zostaje jej objętość. Dzięki temu można z łatwością zaplanować ilość przestrzeni przeznaczonej na magazynowanie tego materiału. Istotne jest jednak jego pochodzenie – zakupu styropianu EPS warto dokonać wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach i na znanych składach budowlanych.
źródło zdjęć: freepik.com