reklama

Stwardnienie rozsiane i choroby jelitowe - wzrost częstości zachorowań

Opublikowano:
Autor:

Stwardnienie rozsiane i choroby jelitowe - wzrost częstości zachorowań - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościLekarze rozkładają ręce. Brak leków a chorych coraz więcej. Stwardnienie rozsiane oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego to dwie choroby których częstość występowania w ostatnich latach wzrasta drastycznie. Naukowcy wciąż nie znają przyczyny choroby, toteż lekarze nie mają skutecznych leków.

Stwardnienie rozsiane - najczęstsza choroba neurologiczna

Stwardnienie rozsiane (MS) - jest przewlekłą zapalną chorobą autoimmunologiczną ośrodkowego układu nerwowego. Choroba - nazywana również rozpowszechnionym zapaleniem mózgu i rdzenia - prowadzi do uszkodzenia i blizn w mózgu i rdzeniu kręgowym. Reakcje zapalne prowadzą do rozpadu warstwy otoczki izolującej nerwy (mieliny), co oznacza, że włókna nerwowe nie mogą już przewodzić poprawnie impulsów nerwowych.

U większości osób ze stwardnieniem rozsianym choroba postępuje bardzo szybko. Czas trwania jednego rzutu wynosi zwykle od kilku dni do kilku tygodni. W zależności od tego, czy objawy ustępują całkowicie, czy tylko niecałkowicie, mówi się o całkowitej lub niepełnej remisji. 

Dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn dotkniętych stwardnieniem rozsianym

Na całym świecie około 2,5 miliona ludzi cierpi na stwardnienie rozsiane. Obecnie w Polsce żyje około 50 000 osób chorych na stwardnienie rozsiane. U ponad dwóch trzecich pacjentów pierwsze objawy pojawiają się w wieku od 20 do 40 lat. Choroba może rozwijać się również w dzieciństwie, ale rzadko w wieku dorosłym. Kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni. Różne grupy etniczne są w różnym stopniu podatne na rozwój choroby.

Najczęstsze objawy stwardnienia rozsianego to: zmęczenie, problemy z koordynacją, spastyczność, niewyraźne widzenie, zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, zaburzenia funkcji poznawczych, depresja, zaburzenia ze strony pęcherza moczowego lub ból. Objawy choroby są bardzo różne, nie bez przyczyny stwardnienie rozsiane jest również nazywane "chorobą 1000 twarzy". Zaburzenia mogą być delikatne tak, że osoba dotknięta chorobą może prowadzić normalne życie przez stosunkowo długi czas. Ale może również dość wcześnie dojść do trwałego uszkodzenia i niepełnosprawności. Powszechna opinia, że stwardnienie rozsiane nieuchronnie prowadzi do poważnej niepełnosprawności jest błędne. W mniej niż pięciu procentach przypadków choroba powoduje poważną niepełnosprawność w ciągu kilku lat. W przypadku stwardnienia rozsianego oraz wrzodziejącego zapalenie jelita grubego kluczowa jest właściwa diagnostyka choroby, ponieważ pozwala wdrożyć skuteczne leczenie. 

Pomimo intensywnych badań nie udało się jeszcze ustalić dokładnej przyczyny stwardnienia rozsianego. Ogólnie uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której system obronny organizmu działa sam przeciwko sobie, a tym samym niszczy komórki nerwowe. Inna teoria to taka, iż bardzo wolno postępujące infekcje wirusowe, czynniki genetyczne lub błędy w rekonstrukcji otoczek komórek nerwowych są przyczyną choroby. Bardzo intensywnie badany jest również wpływ czynników środowiskowych.

Leczenie i terapia: czyli rozpoznać stwardnienie rozsiane tak wcześnie, jak to możliwe

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego opiera się głównie na wymienionych wyżej objawach oraz na badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Stwardnienie rozsiane nadal nie jest w pełni uleczalne. W pierwszej kolejności można zastosować Immunomodulin oraz protokołu DLS. Jednak jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta, przebieg tej choroby może zostać spowolniony.

Ciężka niepełnosprawność: Różne zaburzenia wpływają na życie osób dotkniętych chorobą

Pomimo stosowania różnych terapii, stwardnienie rozsiane pozostaje istotnym problemem dla wielu chorych. Patrząc na cały przebieg choroby, zmęczenie, zaburzenia czynności pęcherza i zaburzenia układu ruchowego, takie jak paraliż i napięcie spastyczne, pogłębiają się z czasem co często wpływa na życie osób najbardziej dotkniętych chorobą. W zależności od postaci choroby może ona mieć postać od minimalnie inwazyjnej, aż do poważnej niepełnosprawności w życiu prywatnym i zawodowym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE