Reklama

Spłaciłem kredyt hipoteczny - co dalej?

Opublikowano:
Autor:

Spłaciłem kredyt hipoteczny - co dalej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Po dokonaniu pełnej spłaty kredytu hipotecznego warto zadbać o dwie rzeczy. Po pierwsze o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej naszego mieszkania czy domu. Poza tym warto się upewnić czy bank poinformował BIK o spłacie kredytu. Jeśli nie, to stary, spłacony już kredyt może nam utrudniać uzyskanie nowych produktów kredytowych.

Krok pierwszy

Pierwszym krokiem po dokonaniu pełnej spłaty kredytu hipotecznego powinno być skontaktowanie się z bankiem. Ten powinien nam wydać zaświadczenie potwierdzające, że dług został spłacony i że zgadza się na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Dodatkowo powinien wydać nam dokumenty potwierdzające, że osoba podpisana na tym zaświadczeniu ma prawo reprezentować bank.

Z tymi dokumentami udajemy się do sądu wieczystoksięgowego. Tam musimy wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki. Do niego dołączamy otrzymane od banku dokumenty oraz potwierdzenie wniesienia opłaty w wysokości 100 zł. Opłatę możemy uiścić w kasie sądu lub przelewem. Później trzeba jeszcze tylko zaczekać od kilu dni do kilku miesięcy, aż sąd wykreśli wpis. Gdy to zostanie wykonane, to bank straci możliwość zajęcia naszego mieszkania czy domu.

Oczywiście żeby bank mógł skorzystać z hipoteki, to musielibyśmy zalegać ze spłatą kredytu. Teoretycznie nic się nie stanie jeśli po spłacie nie zadbamy o jej wykreślenie, ale dla bezpieczeństwa najlepiej wpis w księdze wieczystej usunąć. Poza tym hipoteka utrudnia sprzedaż nieruchomości. Nikt nie zapłaci nam pełnej ceny za mieszkanie, jeśli księga wieczysta będzie pokazywała, że mieszkanie jest obciążone długiem.

Informacja o długu powinna zniknąć z BIK

Kolejną sprawą jest poinformowanie przez bank BIKu o spłacie. Zwykle dzieje się to automatycznie. Niestety czasami zdarzają się problemy i taka informacja do BIKu nie dociera. Klienci nierzadko dowiadują się o tym przy okazji wnioskowania o jakiś nowy kredyt. Bank odmawia np. przyznania pożyczki gotówkowej czy wydania karty kredytowej, mimo że ktoś ma odpowiednio wysokie dochody. Jeśli klient poda we wniosku o pożyczkę, że nie ma żadnych kredytów, a bank widzi w bazie BIK kredyt hipoteczny, to może uznać, że klient próbuje go oszukać i odmówi udzielenia pożyczki. Aby uniknąć takiej sytuacji warto kilka miesięcy po spłacie kredytu hipotecznego zamówić raport BIKu na swój temat. Z niego dowiemy się jakie informacje na nasz temat są w tej bazie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE