1. Przyjęcie spadku, co to znaczy?
2. Odrzucenie spadku, jak to zrobić?
Spadek możesz odrzucić lub przyjąć, masz tak naprawdę tylko dwie opcje. Trzeba jednak pamiętać o kilku aspektach, a także wiedzieć, kiedy właśnie przyjąć lub odrzucić spadek. Wszystkiego dowiesz się poniżej!
Przyjęcie spadku, co to znaczy?
Zacznijmy od początku, bliska Ci osoba lub ktoś, kogo nigdy nie widziałeś na oczy nagle zmarł. Może być tak, że spadek przejdzie na Ciebie automatycznie, czasem trzeba jednak wielu lat na znalezienie i potwierdzenie spadkobiercy. Dochodzimy jednak do sytuacji, kiedy spadkobierca jest znany i jesteś nim Ty. Co wtedy robisz? W tym akapicie zajmiemy się przyjęciem spadku. Prawdopodobnie prawnik lub notariusz odezwie się do Ciebie jako pierwszy. Zaproponuje Ci dwie opcje, Ty spadek przyjmiesz. Wcześniej dostaniesz wniosek sądowy o jego przyjęcie, musisz więc w odpowiedzi napisać, że przyjmujesz. Na tym koniec, przejmujesz cały majątek po na przykład swoim dziadku. Przechodzą na Twoje konto jego pieniądze, nieruchomości, meble w nich, czy nawet dywan, który był jego. Niestety i właśnie tym zaraz się zajmiemy, na spadkobiercę, w tym przypadku Ciebie przechodzą także długi!
Odrzucenie spadku, jak to zrobić?
No właśnie, co zrobić, kiedy okazuje sie, że w spadku nie ma majątku, a same długi wynoszące kilka/kilkanaście, czasem nawet kilkaset tysięcy złotych? W takim wypadku spadek należy odrzucić. Jak to zrobić? Najlepiej od razu, kiedy dowiesz się o nim i samych długach. Składasz wtedy odpowiedni wniosek o odrzucenie spadku. Masz na to czas do 6 miesięcy po poinformowaniu Ciebie o spadku. Pamiętać jednak musisz o tym, że kiedy masz dzieci, spadek ten przejdzie automatycznie na nich. Jeśli są pełnoletnie, to one muszą go odrzucić również w terminie 6 miesięcy. Jeśli są niepełnoletnie, musisz to zrobić w ich imieniu.W dobie pandemii bardzo często konieczne okazuje się sporządzenie odpowiedzi na wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, tutaj znajdziesz aktualny i gotowy wzór odpowiedzi do pobrania.