reklama

Przewodnik po altcoinach | Podstawowe informacje i analizy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przewodnik po altcoinach | Podstawowe informacje i analizy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPrzyjmuje się, że wszystkie kryptowaluty, które nie są bitcoinem to altcoiny. Ta zbiorcza nazwa wzięła się od ich „alternatywnej” postawy względem bitcoina i pozostałych walut, takich jak euro czy dolary. O altcoinach zaczęło być głośno w 2011 roku. Na początku pojawiało się niewiele kryptowalut chcących konkurować z bitcoinem, jednak w miarę upływu czasu pojawiało się ich coraz więcej - obecnie ich liczbę można liczyć w tysiącach.

Przyjmuje się, że wszystkie kryptowaluty, które nie są bitcoinem to altcoiny. Ta zbiorcza nazwa wzięła się od ich „alternatywnej” postawy względem bitcoina i pozostałych walut, takich jak euro czy dolary. O altcoinach zaczęło być głośno w 2011 roku. Na początku pojawiało się niewiele kryptowalut chcących konkurować z bitcoinem, jednak w miarę upływu czasu pojawiało się ich coraz więcej - obecnie ich liczbę można liczyć w tysiącach.

Podstawową ideą, na której bazowały altcoiny było załatanie wszelkich luk i niedociągnięć bitcoinów. Kwestiami, które podnoszono najczęściej, była niedostateczna szybkość transakcji, a także pobieranie zbyt dużej ilości energii, pochodzącej głównie z węgla. Dzięki dużej różnorodności altcoinów każdy użytkownik czy inwestor, może skupić się na ich szczególnych cechach, które najbardziej mu odpowiadają i wybrać alternatywne kryptowaluty zarówno mniej, jak i dużo bardziej rozpoznawalne na rynku walut cyfrowych.

W tym przewodniku znajdą się informacje o zaletach i wadach altcoinów oraz ich najbardziej znanych rodzajach.

 

Altcoiny: mocne i słabe strony

Zalety altcoinów

Wielu zwolenników altcoinów podkreśla, że ich mocną stroną jest różnorodność. Praktycznie każdy może więc znaleźć taką walutę cyfrową, która będzie odpowiadała jego celom inwestycyjnym. Altcoiny powstały z myślą o tym, aby zoptymalizować wszystkie niedociągnięcia bitcoina - w tym zmniejszyć ilość wykorzystywanej energii, jej źródło oraz znacząco przyspieszyć przetwarzanie danych.

 

Wady altcoinów

Altcoiny wciąż pozostają w tyle za bitcoinem. Tak więc inwestowanie bitcoina w platformy handlu kryptowalutami, takie jak Immediate Edge, nadal cieszy się czasem, a sam bitcoin stał się niemal synonimem kryptowalut. Ogromna ilość altcoinów sprawia, że niektóre z nich mogą nie gwarantować użytkownikom takiego poziomu bezpieczeństwa, jak inne waluty cyfrowe. Mniej znane altcoiny jest także znacznie trudniej kupić.

Co wybrać: altcoiny czy bitcoiny?

Altcoiny pojawiły się na rynku kryptowalut dwa lata po debiucie bitcoina. Obecnie ich ilość rośnie w bardzo szybkim tempie. Altcoiny powstały po to, aby poprawić wszelkie wady bitcoinów. Mimo to, to właśnie bitcoin jest wciąż najbardziej rozpoznawalną walutą cyfrową. Obie kryptowaluty są dość niestabilne (z wyjątkiem stablecoinów) i cechują się dużym ryzykiem. Z drugiej strony wiele altcoinów działa na bazie nowoczesnych technologii, oferując niższe koszty transakcyjne i znacznie krótszy czas realizacji transakcji. Z oferty altcoinów korzysta również coraz więcej dużych firm i korporacji.

Czy warto inwestować w altcoiny?

Inwestowanie w altcoiny to dobry pomysł dla tych osób, które mają czas na odrobienie pracy domowej i przeanalizowanie dostępnych opcji. Każdy, kto planuje włączyć kryptowaluty do swojego portfela inwestycyjnego, powinien zainteresować się altcoinami, jako alternatywą dla bitcoina. Altcoiny wciąż starają się doścignąć najpopularniejszą kryptowalutę na rynku, więc inwestorzy powinni przygotować się na większe wahania cen.

Co warto wiedzieć o altcoinach?

Altcoiny cechują się olbrzymią różnorodnością. Począwszy od ich misji, po sposoby wydobywania i „hodowania” po ich wartości oraz popularność. Jeden altcoin może działać w całkiem inny sposób niż inny, dlatego przed rozpoczęciem inwestowania w daną kryptowalutę, warto poznać jej charakterystyczne cechy, firmy, które regularnie z niej korzystają i wpływ, jaki na wartość tokenów posiadają czynniki zewnętrzne. Oto najpopularniejsze rodzaje altcoinów.

 

  1. Stablecoiny. Sposób, w jaki działają stablecoiny jest prosty. Utrzymują one tę samą wartość co cena innego ze śledzonych przez nie aktywów. Najpopularniejszym z nich jest dolar amerykański. Stablecoiny rzadko są wybierane do inwestowania, ponieważ zachowują zwykle “stabilną” cenę. Są znacznie częściej wykorzystywane do celów oszczędnościowych lub do przesyłania środków na inne konta.

  • Altcoiny można również wydobywać, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku Bitcoinów. Górnicy wykorzystują nowoczesne urządzenia, rozwiązują zadania i zdobywają nagrody. Ten sposób jest oceniany za bardzo energochłonny i konkurencyjny, dlatego coraz częściej mówi się o „zielonych” kryptowalutach, które odchodzą od tego sposobu pozyskiwania nowych jednostek.

  • Poprzez obstawianie kryptowaluty, użytkownicy posiadający altcoiny zobowiązują się do wykorzystania odpowiedniej jej ilości w celu przetwarzania transakcji. W efekcie zwiększa się ilość dostępnej waluty cyfrowej. Wszystko odbywa się w blockchain. Protokoły losowo wybierają użytkownika, którego zadaniem będzie zweryfikowanie danego bloku. W zamian otrzyma pewną ilość jednostek kryptowaluty. To rozwiązanie jest znacznie mniej energochłonne niż tradycyjne wydobywanie.

  • Podsumowanie

    Dywersyfikując swój portfeli inwestycyjny, warto zwrócić uwagę na altcoiny, które stanowią silną przeciwwagę dla bitcoina. Inwestowanie w altcoiny wymaga jednak głębszych analiz - ilość dostępnych altcoinów jest liczona w tysiącach, a każdy z nich posiada inne cechy i poziom wahania wartości. Na początek warto wybrać najbardziej znane altcoiny z silną pozycją na rynku. Zaliczają się do nich: Ripple (XRP), Stellar Lumens (XLM), Dogecoin (DOGE), Litecoin (LTC) czy Cardano (ADA).

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE