reklama

Powiat bełchatowski pomaga Ukrainie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powiat bełchatowski pomaga Ukrainie  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościOdkąd 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska przekroczyły granicę i zaatakowały Ukrainę, jej mieszkańcy żyją w ciągłym strachu. W obliczu działań wojennych bezbronni ludzie ukrywają się przed pociskami i rakietami w schronach, piwnicach, w metrze. Z dnia na dzień sytuacja staje się coraz gorsza i bardziej groźna, giną setki cywilów. Na miejscu niezbędna jest natychmiastowa pomoc humanitarna. Wielu Ukraińców wybrało ucieczkę do Polski, są to głównie kobiety i dzieci. Na ich twarzach maluje się zmęczenie, cierpienie i strach. W całym kraju, również i w regionie łódzkim organizowane są zbiórki i akcje, które mają pomóc naszym sąsiadom.

Mieszkańcy powiatu bełchatowskiego, a wśród nich beneficjenci Funduszy Europejskich, pomagają zarówno tym Ukraińcom, którzy zostali w swym państwie, jak i tym, którzy zdecydowali przedostać się do Polski. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego ściśle współpracuje z rządem Polski i Wojewodą Łódzkim, koordynuje akcje oraz przygotowuje miejsca tymczasowego pobytu dla uchodźców oraz punkty, w których można przekazywać i przechowywać dary od mieszkańców województwa. Aby uchodźcy mogli bezpiecznie i bez problemów poruszać się po naszym kraju, beneficjent FE – Łódzka Kolej Aglomeracyjna zabezpieczyła bezpłatne przejazdy.

Machina pomocy

Jeden z beneficjentów Funduszy Europejskich – Miasto Bełchatów – uruchomiło miejski sztab kryzysowy. Koordynuje on działania podejmowane przez różne organizacje i mieszkańców powiatu. Dzięki temu powstaje baza miejsc noclegowych oraz zbiórek darów. Osoby, które chcą pomóc, znają język ukraiński, dysponują samochodem lub miejscami w domu i mogą przyjąć pod swój dach uciekających przed wojną, mogą zgłaszać się pod numer telefonu: 669 126 123, można też pisać na adres e-mail: zko@um.belchatow.pl. Z urzędem miasta mogą kontaktować się też rodziny, które przyjęły uchodźców i potrzebują wsparcia, ale i obywatele Ukrainy, którzy chcą uzyskać pomoc i informacje. Miasto uruchomiło również dwa centralne magazyny, w Gwarku – na osiedlu Dolnośląskim i w Szkole Podstawowej nr 5 w Grocholicach. Dary dla uchodźców z Ukrainy można także dostarczać do Urzędu Miasta Bełchatowa przy ul. Kościuszki 1 budynek B.

Mobilizacja mieszkańców powiatu bełchatowskiego

Poza działaniami samorządowymi, pojawia się wiele indywidualnych inicjatyw. Mieszkańcy powiatu prowadzą zbiórki darów, m.in. żywności, odzieży, leków, koców, środków higienicznych i zawożą je na granicę. Stamtąd zabierają ludzi, którzy są rozlokowywani w domach rodzin deklarujących chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Pomagają też przedsiębiorcy i instytucje edukacyjne. Wśród nich są ci, którzy skorzystali ze wsparcia Funduszy Europejskich, a teraz sami pomagają potrzebującym. To Akademia Przedszkolaka Jabłuszko, czy bełchatowskie szkoły. Dobro powraca.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
rpo@aplanmedia.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE