reklama
reklama

Podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie przechodzi w polskie ręce. Dzięki Dominice Kulczyk. Zobacz, co tam powstanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kulczyk Foundation

Podparyski dom Marii Skłodowskiej-Curie przechodzi w polskie ręce. Dzięki Dominice Kulczyk. Zobacz, co tam powstanie - Zdjęcie główne

Remont domu noblistki ma potrwać do 2025 roku | foto Kulczyk Foundation

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościNie polski rząd, ale fundacja Dominiki Kulczyk kupiła podparyską posiadłość Marii Skłodowskiej-Curie. Prezeska Kulczyk Foundation przyznaje, że ma sprecyzowane plany co do tego miejsca.
reklama

Najpierw budynek przejdzie  rewaloryzację - połączenie zabiegów konserwatorskich i adaptacyjnych. Zakończenie prac planowane jest na 2025 rok. Następnie w domu polskiej noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa – miejsce spotkań i pracy wyjątkowych kobiet z całej Europy. Docelowo, jak poinformowała Dominika Kulczyk w mediach społecznościowych, podparyski azyl ma się też stać miejscem, w którym przyznawane będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni.

Skłodowska-Curie: liderka wielkiej zmiany

Prezeska fundacji tłumaczy, że Maria Skłodowska-Curie udowodniła swoim życiem, iż ograniczenia nie istnieją. Pokazała, że kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki. Mogą wskazywać kierunki, którymi przez dekady podążać będzie świat. Stała się symbolem kobiecej siły i zwiastunem wielkiej zmiany.

reklama

Chcę uhonorować dziedzictwo naszej noblistki. To właśnie dlatego zdecydowałam się kupić dom pod Paryżem, w którym pracowała i który tyle dla niej znaczył. Dom Marii Skłodowskiej-Curie to własność całej ludzkości. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze.

Dominika Kulczyk wyprzedziła rząd

Budynek został wystawiony na sprzedaż w zeszłym roku. Dom o powierzchni 120 m kw. wymaga pilnego remontu, którego koszt został oszacowany na ok. 200 tysięcy euro. Na sprzedaż został wystawiony za 790 tys. euro. Nieruchomość otacza ogród o powierzchni 926 m kw z zabytkowym gołębnikiem.
 
Kupnem domu zainteresowany był również nasz rząd. W ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki zlecił działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Jak się okazuje chrapkę na posiadłość mieli również inwestorzy spoza Polski, dla których budynek stanowił jedynie wartość mieszkalną lub inwestycyjną. W komunikacie prasowym Kulczyk Foundation, podkreślono, że istniało realne zagrożenie, iż dziedzictwo polskiej noblistki zostanie przez to bezpowrotnie utracone. 

reklama
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama