Najpierw budynek przejdzie rewaloryzację - połączenie zabiegów konserwatorskich i adaptacyjnych. Zakończenie prac planowane jest na 2025 rok. Następnie w domu polskiej noblistki powstanie Dom Siostrzeństwa – miejsce spotkań i pracy wyjątkowych kobiet z całej Europy. Docelowo, jak poinformowała Dominika Kulczyk w mediach społecznościowych, podparyski azyl ma się też stać miejscem, w którym przyznawane będą nagrody dla wybitnych kobiet, które poszły w ślady polskiej naukowczyni.
Skłodowska-Curie: liderka wielkiej zmiany
Prezeska fundacji tłumaczy, że Maria Skłodowska-Curie udowodniła swoim życiem, iż ograniczenia nie istnieją. Pokazała, że kobiety mogą być liderkami w najtrudniejszych dziedzinach nauki. Mogą wskazywać kierunki, którymi przez dekady podążać będzie świat. Stała się symbolem kobiecej siły i zwiastunem wielkiej zmiany.
Chcę uhonorować dziedzictwo naszej noblistki. To właśnie dlatego zdecydowałam się kupić dom pod Paryżem, w którym pracowała i który tyle dla niej znaczył. Dom Marii Skłodowskiej-Curie to własność całej ludzkości. Chciałabym, żeby to miejsce znów tętniło życiem, służąc europejskiej nauce i kulturze.
Komentarze (0)