Reklama

Nowy „elektryk” w Bełchatowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy „elektryk” w Bełchatowie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Inwestycje ekologiczne to ogromna korzyść zarówno dla mieszkańców województwa łódzkiego, jak i dla środowiska naturalnego. Włączanie do taborów nisko- lub wręcz zeroemisyjnych autobusów to jeden ze sposobów na zmniejszenie emisji spalin. Kolejne umowy na unijne dofinansowanie projektów transportu miejskiego i zakup nowych autobusów elektrycznych cieszą nie tylko ekologów, ale i mieszkańców. Tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bełchatowie powiększy się o kolejny autobus elektryczny. Nowy elektryk wyjedzie na bełchatowskie ulice w drugiej połowie przyszłego roku.

Unowocześnienie pojazdów komunikacji miejskiej i przejście na niskoemisyjną gospodarkę transportu publicznego możliwe jest dzięki pomocy Funduszy Europejskich.

Przyszłość transportu miejskiego

Dbanie o komfort osób korzystających z transportu publicznego i bezpieczeństwo mieszkańców miast jest równie istotne, co troska o środowisko naturalne. Autobusy napędzane energią elektryczną w sposób zgodny z zasadami ekologii, bez hałasu i emisji spalin przewożą setki pasażerów każdego dnia. Z usprawnienia transportu korzystają osoby podróżujące do pracy, szkół czy instytucji publicznych i kulturalnych, ale też turyści. Ekologiczna i przyjazna komunikacja miejska staje się normą. Wiele miast składa wnioski o dofinansowanie autobusów elektrycznych, ponieważ koszt ich zakupu często przekracza możliwości budżetów samorządów i miejskich spółek komunikacyjnych. I tu z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie, które wspierają tworzenie czystej i bezpiecznej przestrzeni publicznej. Jest to szczególnie istotne, ponieważ coraz większym problemem staje się smog, a do zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się spaliny emitowane przez transport drogowy.

Nowoczesny i ekologiczny Bełchatów

Dzięki unijnym dotacjom Miejski Zakład Komunikacji w Bełchatowie dysponuje już mobilnymi stacjami ładowania i nową instalacją elektryczną do przesyłu wysokiej mocy. W 2018 roku unowocześniono komunikację autobusową kupując trzy autobusy niskoemisyjne i trzy elektryczne. Koszt zadania wyniósł niecałe 11 milionów zł. Ponad 7,5 miliona zł stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Pojazdy spełniają rygorystyczne normy emisji spalin. Autobusy nie są jednak wyłącznie przyjazne środowisku, ale również niezwykle komfortowe, funkcjonalne, ciche i wygodne. Teraz dołączy do nich czwarty elektryk. Nowy autobus kosztować będzie niemal 4 mln zł. Na jego zakup miasto pozyskało blisko 2,7 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich. To prawie 70% kosztów. Niskopodłogowy autobus nowej generacji będzie mieć długość 12 metrów, 24 miejsca siedzące i 48 stojących. Autobusem będą mogły podróżować osoby na wózkach inwalidzkich. Nowy ekologiczny pojazd zostanie wyposażony w mocniejszą baterię o pojemności 300 kWh oraz złącze plug-in, które umożliwi ładowanie poprzez ładowarkę znajdującą się na terenie zajezdni. W pełni naładowana bateria zapewni zatem większy zasięg wynoszący nawet 240 km. Nowoczesne rozwiązania technologiczne zastosowane w autobusie pozwolą także na doładowywanie baterii w czasie jazdy.

Poprzez inwestowanie w zrównoważony transport publiczny, który nie korzysta z paliw kopalnych, Bełchatów wpisuje się w światowe trendy ekologiczne. Dofinansowania z Funduszy Europejskich umożliwiają optymalizację zużycia energii i dają korzyści w postaci czystszego powietrza, co przekłada się na zdrowie mieszkańców miasta i całego regionu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE