reklama
reklama

Nowotwór, spadek czy nabytek?

Opublikowano:
Autor:

Nowotwór, spadek czy nabytek? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości No właśnie, czy chorujemy przez wadliwe geny, czy przez niezdrowy styl życia? W jednej rodzinie jednocześnie chorują dziecko i rodzic albo tata lub mama przez raka już odeszli. Wnioski są jasne, rodzice przekazali potomstwu rakowe geny. Czy to prawda, czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności? Duńscy naukowcy chyba znaleźli odpowiedź na pytanie, nowotwór to spadek, czy jednak nabytek?
reklama

Nowotwór — jednak spadek ?

Czy rodzice chorują na nowotwór? To pierwsze pytanie w gabinecie onkologa. Gdy choruje dziecko, wszyscy podejrzewają, że rakowe geny otrzymało od rodziców, a może dziadków. Dlatego wiele ośrodków prowadzi specjalne badania przesiewowe. Czy skutecznie chronią przed rakiem?

Choroby spadkowe

Jest grupa chorób, które atakują kilka pokoleń w rodzinie. Chorują dziadkowie, rodzice i dzieci. Mało tego dorosłe dzieci z góry zakładają, że podzielą los rodziców, bo odziedziczyły wadliwe geny. Nawet nie próbują szukać innych przyczyn. Lekarze też idą na skróty, bo rodzice chorują. Dzieci dziedziczą choroby serca, cukrzycę i właśnie nowotwory

Spadek czy na nabytek, jak sprawdzić?

Dotąd wszyscy uważali, że choroby cywilizacyjne to spadek po chorych rodzicach. Jednak naukowcy epidemię chorób cywilizacyjnych powiązali także ze stylem życia. Jeśli rodzina żyje zdrowo, omijają ją choroby. Co innego, gdy na stole króluje pizza, a w domu do picia są tylko słodkie napoje. Jeśli dziecko zachoruje, nie wiadomo, gdzie szukać przyczyny. W genach czy bardziej śmieciowym jedzeniu?

Duńscy naukowcy znaleźli sposób jak to zbadać? Pewnie Cię interesuje, jak to zrobili i co ciekawego odkryli?

Duńczycy znaleźli sposób

Naukowcy wreszcie odkryli, co wpływa na rozwój nowotworów. Geny rodziców, czy bardziej styl życia rodziny?

W tym celu dotarli do 1000 adoptowanych dzieci i ich biologicznych rodziców. Sprawdzili, czy dzieci chorują na te same choroby co rodzice, od których przejęły geny. A następnie przyjrzeli się nawykom rodzin adopcyjnych. Jak się odżywiają i spędzają wolny czas?

A jednak nabytek

Okazało się, mimo że biologiczni rodzice zmarli na nowotwór to ich dzieci nie chorowały. Naukowcy nie znaleźli zależności między chorobą prawdziwych rodziców i stanem zdrowia ich dzieci. Tak upadł mit, że nowotwór to geny. Decydujący był styl życia rodzin, w które przyjęły dzieci pod swój dach. W takich rodzinach chorowały i rodzice i adoptowane dzieci.

 

Jednak i spadek i nabytek

Ostatecznie to nawyki przekazane przez przyszywanych rodziców miał największy wpływ na rozwój raka u adoptowanych dzieci. Nie geny biologicznych rodziców, a wpojony w dzieciństwie styl życia decydują o chorobie.

A więc jednak nabytek? No nie do końca.

I jedno i drugie, bo styl życia dzieci odziedziczyły po adoptowanych rodzicach. Nowotwory to tak naprawdę spadek i nabytek. Dzieci nabywają złych nawyków w adopcyjnym domu i z takim bagażem idą w dorosłe życie. Najmniej winne są geny biologicznych rodziców.

Przyznasz, że to zaskakujące. Badania ukończono w 1988 r. Jak myślisz, czy się poprawiło?

 

Nazywam się Katarzyna Betelgeze. Od lat pracuję w aptece. Tekst pochodzi z rodzącego się w bólach bloga. Tymczasem publikuję gdzie mogę. W następnym odcinku, czy oddychanie może szkodzić? A może znów coś o diecie ketogenicznej? Jeszcze nie wiem, dlatego zostawiam kontakt. Napisz, co Cię interesuje. emeryturabezlekow@gmail.com

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama