Reklama

Nowe perspektywy dla osób opiekujących się seniorami w Niemczech

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowe perspektywy dla osób opiekujących się seniorami w Niemczech - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Od niedawna trzy kolejne kraje europejskie – Portugalia, Hiszpania oraz Niemcy – zniosły ostatnie ograniczenia w przyjmowaniu do pracy stałej dla mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Zmiany prawa i liberalizacja rynku pracy są szczególnie korzystne i istotne dla takich zawodów jak opiekunki osób starszych. Nowe przepisy pozwalają łatwiej i szybciej znaleźć zatrudnienie w Niemczech i uzyskać umowy na korzystniejszych warunkach.

 

Czym zajmuje się opiekunka osób starszych?

Opiekunka osób starszych w Niemczech ma najczęściej takie obowiązki jak pomoc w utrzymaniu higieny, monitorowanie przyjmowanych leków. Jeśli opiekunka osób starszych ma ukończone kursy medyczne, to może wykonywać zastrzyki i wykonywać takie zabiegi medyczne jak masaż, pomiar ciśnienia. Poza tym opiekunka dba o czystość pokoju starszej osoby – z zakupionych produktów przygotowuje jedzenie i pomaga pacjentce w jedzeniu, zmienia pościel. Do jej obowiązków należy również towarzyszenie osobie na spacerach i wyjazdach do przychodni oraz drobna pomoc domowa. I wreszcie kolejnym ważnym obowiązkiem jest moralne wsparcie pacjenta. Osoby starsze często czują się odcięte od świata, a opiekunka dotrzymuje im towarzystwa, rozmawia, czyta im książki i gazety.

Praca opiekunki w Niemczech nie zawsze jest taka sama. Z każdą osobą lista obowiązków jest negocjowana indywidualnie. Z reguły opiekunka jest zatrudniana na cały etat. Mieszka w domu seniora. Niekiedy zajmuje się nim kilka godzin dziennie. Ma za zadanie opiekować się osobą chorą lub starszą, monitorować realizację zaleceń lekarza, a także wykonywać prace domowe (sprzątanie, gotowanie, kupowanie jedzenia w sklepie) i pomagać pacjentowi w zachowaniu higieny. Lista zadań jest negocjowana z każdą osobą indywidualnie. W ATERIMA MED pomożemy ci w zrozumieniu specyfiki zawodu. Oferujemy kursy doszkalające, językowe oraz merytoryczne wsparcie. Zweryfikujemy dla ciebie oferty zatrudnienia i pomożemy ci wybrać taką, która będzie odpowiadać twoim potrzebom i aspiracjom.

Dlaczego właśnie w Niemczech?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wskaźnik urodzeń na świecie stale spada w kontekście wydłużającej się średniej długości życia. W efekcie starzenie się populacji stało się zjawiskiem globalnym i być może jedną z najważniejszych przemian społecznych XXI wieku. Według ONZ w 2018 r. po raz pierwszy w historii ludzkości liczba osób w wieku 65 lat i więcej przekroczyła liczbę dzieci poniżej piątego roku życia, a do 2050 r. co szósta osoba na świecie będzie miała powyżej 65 lat. W tym samym czasie naturalny wzrost liczby ludności na świecie uległ spowolnieniu w ciągu ostatnich 50 lat. W 2050 rok 54% populacji Niemiec będzie miało ponad 65. Za 80 lat w Niemczech będzie więcej osób starszych niż młodych.

Niemcy stają się krajem, w którym stosunek osób aktywnych społecznie i zawodowo w wieku 15-64 lata do osób w wieku 65 lat i więcej przekracza 50%. Według wyników z ubiegłego roku odsetek osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych ze względu na wiek wynosi 31%, a dziesięć lat temu, w 2009 r., nie przekraczał 26%. To wszystko sprawia, że opieka w Niemczech staję się znaczącym i bardzo ważnym elementem rynku. Opieka osób starszych zaczyna być wyzwaniem dla starzejącego się społeczeństwa, a konieczność zapewnienia właściwej opieki osobom w zaawansowanym wieku – obiektem debat polityków.

W efekcie praca opiekunki u naszych zachodnich sąsiadów jest coraz bardziej ceniona. Duża ilość ofert, powoduje, że osoby decydujące się podjąć tej pracy, mogą liczyć na coraz korzystniejsze zarobki. Praca dla opiekunek w Niemczech jeszcze kilkanaście lat temu nie była dobrze płatna. Dziś statystyczna osoba z Polski, może liczyć nawet na trzykrotność zarobków, jakie osiągnęłaby w naszym kraju.

Kolejną zaletą jest stałość i legalność zatrudnienia. Kultura prawna w Niemczech stoi na wysokim poziomie, co pozwala na łatwe uzyskanie stałej umowy o pracę. Nie bez znaczenia jest też bliskość geograficzna. W dzisiejszych realiach osoba zatrudniona we Wschodnich Niemczech w ciągu kilku godzin, korzystając z samolotu czy kolei, jest w stanie dotrzeć do domu w Polsce.

 

Praca Opieka w Niemczech – ATERIMA MED – Zobacz najnowsze oferty pracy

Dobra opiekunka posiada określone cechy takie jak otwartość na potrzeby innych, uczciwość i zaradność. Z pewnością dostrzegasz je u siebie. A u innych? Jeśli znasz osobę, która także sprawdziłaby się w roli opiekunki, nie zwlekaj i zaproponuj jej, by została Twoją zmienniczką!

W ATERIMA MED dokładamy starań, byś czuła się komfortowo realizując zlecenie. Chcemy byś była spokojna, że w czasie Twojej nieobecności wykonywane dotychczas przez Ciebie obowiązki przejmie osoba rzetelna, której w pełni ufasz.

Zarezerwujcie ofertę dla pary zmienniczek by zyskać bonus aż 500 EUR. Już dziś wybierzcie najlepsze dla Was zlecenie.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE