reklama

Materac dla alergika — jaki wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Materac dla alergika — jaki wybrać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościAlergicy mają szczególne potrzeby ze względu na swoje dolegliwości wywoływane alergenami.

W łóżku spędzamy średnio 7 godzin na dobę, warto więc zadbać, aby materac dla alergika nie potęgował objawów alergii. Reakcje alergiczne są trudne do wyciszenia dlatego każdy, kto zmaga się z tym problemem, wie, że najlepiej jest unikać czynników, które je wywołują. Sprawdź, jakie masz możliwości wyboru materaca dla alergika.

Co w materacu może wywołać reakcje alergiczne?

Dla każdego alergika inny czynnik jest alergenem. Są jednak takie, które wyzwalają objawy alergii najczęściej, jak na przykład: pyłki, pleśń, roztocza, sierść zwierząt domowych, wełna i futro. Osoby silnie uczulone śpiąc na nieodpowiednim materacu, mogą w nocy, podczas snu, dostać silnego napadu kaszlu, spływająca wydzielina po tylnej ścianie gardła może utrudniać im oddychanie, powodować chrapanie, a w konsekwencji prowadzić do bezdechu. Dlatego wybór materaca hipoalergicznego stanowi podstawę spokojnego snu alergika.

 

Niektóre materiały sprzyjają rozwijaniu się bakterii i grzybów, mają gorszą cyrkulację powietrza i przez to gorzej odprowadzają wilgoć. Zwykły materac może gromadzić od 100 tysięcy do 10 milionów roztoczy. Dlatego, jeżeli zmagasz się z alergią, unikaj materacy z materiałów takich jak: maty kokosowe, gryki, traw morskich czy końskiego włosia. Komponenty tego typu są pożywką dla pleśni i roztoczy, trudniej w nich zachować higienę, przez co dużo łatwiej mogą namnażać się tam mikroorganizmy.

 

Będąc alergikiem, unikaj też materacy sprężynowych. Ze względu na to, że pomiędzy sprężynami są wolne przestrzenie, gromadzi się w nich kurz, pleśń oraz martwy naskórek, a to niewątpliwie nasila reakcje alergiczne podczas snu.

 

Materac hipoalergiczny idealne rozwiązanie dla alergika

W materacach hipoalergicznych najczęściej stosowanymi komponentami są pianki wysokoelastyczne lub lateks, ponieważ skutecznie ograniczają rozwój mikroorganizmów, a dodatkowo z powodzeniem odprowadzają wilgoć i ciepło gromadzące się wewnątrz. Wybór wśród materacy dla alergików jest duży. Oprócz właściwości antyalergicznych materac musi też zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Dzięki ogromnemu wyborowi dostosujesz materac do swojej wagi i wzrostu.

 

Zapoznaj się z cechami materaca hipoalergicznego:

  1. Materac z naturalnego lateksu  to najbardziej przyjazne rozwiązanie dla alergików. Dzięki zastosowaniu naturalnego lateksu mamy dużo mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Dzięki technologii Talalay ograniczony jest rozwój roztoczy i bakterii - na takim materacu powinniśmy spać bez prześcieradła. Materace tego typu cechuje świetna cyrkulacja powietrza, co dodatkowo poprawia komfort snu oraz ogranicza namnażanie drobnoustrojów.

  • Materac dla alergika piankowy jest wykonany z wysokoelastycznej lub termoelastycznej pianki. Gęstość i struktura tego tworzywa sprawia, że roztocza nie mogą się przedostać, co eliminuje ich namnażanie. Pianka pozwala na dobrą przepuszczalność powietrza, a niektóre modele mają też dodatkowe systemy wentylacyjne, które zapewniają jeszcze lepszą cyrkulację. Rozwiązaniem, o którym warto wspomnieć, jest technologia Airforce — technika nacinania pianki w tzw. kratkę wentylacyjną. Wystarczy, że poruszysz się podczas snu, a ciepłe, wilgotne powietrze zostanie zastąpione przez świeże.

  • Materac dla alergika z pokrowcem antyalergicznym — jeżeli masz alergie skórne, to będzie dla ciebie najistotniejszy element materaca. Taki pokrowiec powinien być wykonany z materiałów antybakteryjnych i hipoalergicznych. Ważne jest, aby struktura pokrowca nie utrudniała swobodnej cyrkulacji powietrza. Najlepsze pokrowce to takie, które wyposażono w elastyczną taśmę 3D, której zadaniem jest wspomagać pracę materaca hipoalergicznego przy wymianie powietrza wewnątrz oraz usprawniać odprowadzanie wilgoci. W najnowszych pokrowcach umieszczane są mikrokapsułki, które stopniowo pękają, uwalniając naturalne probiotyki zwalczające alergeny.

  •  

    Wybór więc zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Alergik jednak musi zwrócić uwagę nie tylko na to, aby powierzchnia, na której śpi, zapewniała wygodę i była odpowiednia dla jego kręgosłupa. Materac dla alergika powinien wyciszać reakcje alergiczne, które mogą pojawiać się, gdy śpi na zanieczyszczonej powierzchni. Materac hipoalergiczny zapewni spokojny sen, nieprzerywany nagłymi objawami alergii.

     

     

     

     

     

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE