Zakup uszkodzonego samochodu – na co uważać?
Zainteresowani zakupem auta nierzadko przeszukują również oferty pojazdów uszkodzonych, gdyż występują one zwykle korzystniejszych cenach. Ich niewątpliwą zaletą jest właśnie niższa wartość, a czasami na naprawę samochodu musimy przeznaczyć niewielkie środki. Stan techniczny pojazdu to zazwyczaj główny wyznacznik jego ceny.Uszkodzony samochód to jednak nie zawsze eldorado. W przypadku zakupu samochodu ze znacznymi wadami musimy liczyć się z piętrzącymi wydatkami, które będą konieczne, aby przywrócić auto do stanu używalności i sprawności technicznej. Niektóre z nich mogą wynikać z utajnionych przez sprzedającego wad pojazdu. Dlatego między innymi warto bardzo dokładnie spisać wszelkie usterki w umowie sprzedaży uszkodzonego auta.
Pobierz wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu uszkodzonego i sprawnego: https://autoumowa.pl/download/.
Zakup uszkodzonego samochodu — jak powinna wyglądać umowa kupna samochodu uszkodzonego?
Z zakupem uszkodzonego samochodu jest bardzo podobnie, jak w przypadku sprawnego pojazdu. Niezależnie czy jest to używany samochód z drugiej ręki, czy od 1 właściciela umowa będzie różniła się zaledwie jednym punktem. Konieczne jest bardzo szczegółowo opisanie jak bardzo, jest uszkodzony pojazd, jakie miejsca uszkodzonego samochodu widoczne są na pierwszy rzut oka, oraz wszystkie zaistniałe usterki, które wiążą się z zakupem uszkodzonego samochodu.Kupno uszkodzonego auta w takim momencie będzie najbardziej bezpieczne, gdyż ryzyko wystąpienia innych usterek, o których nie mieliśmy pojęcia będzie niemal zerowe. Jeżeli wystąpią prawo, jest po naszej stronie i możemy żądać anulowania transakcji.
Dodatkowo jest to dowód dla Urzędu Skarbowego, że nie zaniżyliśmy wartości samochodu, aby zapłacić mniejszy podatek.
Pozostałe elementy umowy pozostają bez zmian. Sprawdź jak wygląda umowa kupna sprzedaży samochodu uszkodzonego.
Ile wynosi podatek od zakupu uszkodzonego samochodu?
Stawka podatku w takim przypadku od wielu lat nie podlega żadnym zmianom i wynosi 2 % wartości rynkowej samochodu. Bardzo często przyszli kupujący umawiają się ze sprzedającym, żeby wpisać niższą kwotę zakupu, co prowadzi do zapłaty niższej daniny. Obniżeniu ceny pojazdu nie dziwią się już urzędnicy – większość nich weryfikuje ceny aut i w razie potrzeby korygują jego wartość w zeznaniu podatkowym.Samochód uszkodzony powinien być bardzo dokładnie opisanie w umowie. Dzięki temu urzędnik nie będzie miał żadnych wątpliwości co do wartości pojazdu.
Sytuacja wygląda zgoła inaczej, jeżeli kupujemy takie auto wprost od komisu lub firmy. Wówczas 2 % podatek PCC nas nie obowiązuje.
Jak wygląda rejestracja uszkodzonego pojazdu?
Uszkodzone auta to twardy orzech do zgryzienia. Taka transakcja nierzadko jest bardzo ryzykowana, a wszelkie wady pojazdu na pozór niegroźne mogą wiązać się z wielkimi sumami w serwisie za jakiś czas. Przed zakupem musimy poznać historię pojazdu oraz dokładnie stan techniczny samochodu. Tylko wtedy minimalizujemy ryzyko nieudanej transakcji. Co jednak z rejestracją samochodu uszkodzonego?Jeżeli wady samochodu to nieznaczne wgniotki, uszkodzenia lakieru, czy zarysowania nie będziemy mieli problemu, aby przeszedł badania techniczne, oraz proces rejestracji. Problem jest wówczas gdy pojazd jest niesprawny. Wówczas musimy złożyć wniosek o czasową rejestrację samochodu na 30 dni.