Czym są dopłaty do odszkodowań?
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że określenie dopłata do odszkodowania nie jest właściwe, choć z powodzeniem funkcjonuje w języku potocznym. Poprawnym jest termin cesja wierzytelności. Jest ona uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego, co oznacza, że sprzedaż roszczenia jest operacją całkowicie zgodną z prawem. Odkupywaniem wierzytelności zajmują się profesjonalne firmy odszkodowawcze. Jedną z nich jest PGO Polska Grupa Odszkodowawcza S.A. Po zawarciu umowy z poszkodowanym firma wypłaca bezzwłocznie pieniądze. Wówczas to nie dochodzi on już w żaden sposób swoich roszczeń od ubezpieczyciela. Zostają one bowiem zaspokojone na podstawie cesji. Oznacza to, że w razie sporu nie trzeba już kierować swojej sprawy na drogę sądową. Z kolei firma odszkodowawcza kieruje swoje roszczenia do ubezpieczyciela.
Czy dopłaty do odszkodowań są opłacalne?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, zaniżanie wysokości odszkodowań komunikacyjnych stało się wręcz nagminną praktyką ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Stąd też poszkodowani poszukują skutecznych sposobów na uzyskanie pieniędzy, które im się należą. Cesja wierzytelności ma tę podstawową zaletę, że ogranicza się do zawarcia umowy z firmą odszkodowawczą, po czym poszkodowany otrzymuje gotówkę. Wszystko odbywa się szybko i prosto, przy ograniczeniu formalności do absolutnego minimum. Uzyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na przywrócenie pojazdu do stanu sprzed kolizji, co nie zawsze jest możliwe w przypadku świadczenia wypłaconego przez ubezpieczyciela. Niezwykle istotne jest to, że wszystko odbywa się w drodze zawarcia umowy, nie ma więc potrzeby wytaczania powództwa przeciwko firmie ubezpieczeniowej, co zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz z nieprzewidzianym skutkiem takiego posunięcia. Należy jednak pamiętać, że uzyskana na mocy cesji kwota zawsze jest nieco niższa od tego, co mógłby wypłacić ubezpieczyciel po swojej przegranej w sądzie.
Czy dopłaty do odszkodowań są opłacalne? Każdy powinien dobrze przemyśleć swoją sprawę i zastanowić się czy cesja wierzytelności będzie dla niego dobrym posunięciem. Jeśli zależy nam na szybkim rozwiązaniu sprawy skup szkód nam to umożliwia. Otrzymujemy błyskawicznie pieniądze, które możemy przeznaczyć na naprawę pojazdu. Nie tracimy czasu na batalie z ubezpieczycielem. Nie ponosimy ryzyka związanego z postępowaniem sądowym. Dlatego skorzystanie z cesji wierzytelności jest rozwiązaniem wartym zastanowienia.