reklama

Kiedy można zwrócić się o pomoc do kancelarii radców prawnych?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy można zwrócić się o pomoc do kancelarii radców prawnych? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPomoc prawna może przydać się każdemu i warto z niej korzystać nie tylko na etapie postępowania sądowego, gdy potrzebny jest już profesjonalista do reprezentowania przed sądem, ale też w wielu innych sytuacjach. Czasem dobrze jest poznać swoje prawa i obowiązki prawne wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego sporu czy też innych problemów. Kiedy więc i z jaką kategorią spraw można udać się do kancelarii radców prawnych?

Porada prawna

Podstawową pomoc radca prawny może nam udzielić w formie porady prawnej, czyli profesjonalnej odpowiedzi na pytanie dotyczące konkretnego zagadnienia prawnego. Kancelaria radców prawnych zatrudnia osoby, które są wyszkolone wszechstronnie i mogą rozwiązać problem natury prawnej w każdej kategorii spraw. W życiu codziennym najbardziej prawdopodobne jest zetknięcie się ze sprawą cywilną, ponieważ prawo cywilne reguluje stosunki prawne pomiędzy osobami fizycznymi. Dotyczy ono przykładowo wszelkiego rodzaju umów i zobowiązań, a także spraw rodzinnych czy spadkowych. Do radcy prawnego można udać się w przypadku wątpliwości odnośnie rozliczeń wspólnoty mieszkaniowej, czy zagadnienia dotyczącego sprawy odszkodowawczej. Porada prawna może odnosić się też do każdej innej dziedziny - prawa karnego, gospodarczego, podatkowego, administracyjnego, czy też bardziej specjalistycznych, jak choćby prawo własności intelektualnej czy prawo prasowe. Radca prawny udzielając porady prawnej odpowie na wszystkie pytania, wytłumaczy treść przepisów prawnych i podpowie najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji.

Sporządzenie przedsądowego wezwania do zapłaty oraz pozwu do sądu

Do kancelarii radców prawnych warto zwrócić się także wtedy gdy wiemy, że chcemy wystąpić z konkretnych roszczeniem, czyli domagać się od innej osoby lub firmy, aby spełniła określone żądanie czy zapłaciła kwotę, którą jest nam winna. Radca prawny pomoże w sporządzeniu przedsądowego wezwania do zapłaty, czyli pisma za pomocą którego zwrócimy się do dłużnika o dobrowolne uregulowanie długu. W przypadku, gdy roszczenie takie pozostanie bez odpowiedzi, kolejnym krokiem będzie wystąpienie z powództwem do sądu. Radca prawny jest odpowiednią osobą nie tylko do napisania pozwu, ale też do sporządzenia każdego rodzaju pism procesowych, poprzez które wyrażamy swoje stanowisko na dowolnym etapie postępowania sądowego.

Reprezentacja w postępowaniu przed sądem

Radca prawny może reprezentować nas przed sądem, czyli nie tylko pisać w naszym imieniu pisma procesowe, ale także wypowiadać się na posiedzeniu sądowym, składać wnioski dowodowe, odwoływać się od niekorzystnych decyzji. Istnieją pewne sytuacje, w których osobisty udział strony jest niezbędny, jak choćby złożenie zeznania czy oświadczenia w sprawie spadkowej, ale przy większości czynności może w sądzie wystąpić w naszym imieniu pełnomocnik będący radcą prawnym. Z kolei w pewnych sprawach pomoc zawodowego prawnika jest niezbędna, ponieważ zgodnie z przepisami procesowymi nie możemy ich wykonać sami, np. skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego może sporządzić tylko osoba z profesjonalnymi uprawnieniami, jaką jest m.in. radca prawny.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Walterowicz

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE