Kiedy firma może otrzymać leasing?
Leasing to forma finansowania, która polega na zawarciu umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Firma leasingowa przekazuje leasingobiorcy do użytku przedmiot określony w umowie w zamian za uiszczanie comiesięcznych rat zgodnie z harmonogramem i w ustalonej kwocie. Na podstawie umowy leasingobiorca ma prawo do korzystania z przedmiotu aż do dnia wygaśnięcia umowy. Przez cały okres przedmiot stanowi własność leasingobiorcy. Po zakończeniu trwania umowy, leasingobiorca może go wykupić. Leasing jest dedykowany firmom, które:
- Dopiero rozpoczęły działalność gospodarczą. Firmy leasingowe mają specjalną ofertę tzw. leasing na start. Leasing dla nowych firm pozwala im zdobyć potrzebne środki na rozkręcenie biznesu oraz na inwestycje,
- Mają stabilną pozycję na rynku. Wiele firm potrzebuje np. samochodu czy innych produktów ułatwiających pracę czy też do rozwoju, a nie chce brać kredytu. W takiej sytuacji, leasing jest najlepszą opcją.
- Są zadłużone. Niektóre firmy leasingowe oferują tzw. leasing bez BIK. Leasingodawcy indywidualnie podchodzą do klientów i po rozmowie proponują umowę, która będzie korzystna dla obu stron.
Leasing dla nowych firm - czy to w ogóle możliwe?
Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie działalności, szukają źródeł finansowania, dzięki którym będą mogli realizować swój plan oraz inwestować. Niestety wiele banków odmawia kredytom nowo powstałym firmom, które nie mają jeszcze żadnej historii. Na przeciw oczekiwaniom klientów wychodzą firmy leasingowe, oferując leasing dla nowych firm. Należy jednak mieć na uwadze, że podpisanie umowy leasingowej może być nieco trudniejsze niż w przypadku przedsiębiorstw o stabilnej pozycji. Poszczególne firmy leasingowe stosują różna politykę ryzyka. Oznacza to, że jedne podpisują umowę z firmą, która dopiero rozpoczęła działalność, inne czekają minimum 3 miesiące. W większości przypadków leasing jest możliwy:
- Już od pierwszego dnia prowadzenia działalności,
- Po 3 miesiącach prowadzenia działalności, gdy firma ma jakąkolwiek historię,
- Po 6 miesiącach prowadzenia działalności.
Leasing na start oferuje uproszczone procedurowy. Mogą z nich korzystać przedsiębiorcy, którzy uiszczą wpłatę własną w wysokości 15-20%.
Leasing dla nowych firm – co można wziąć w leasing?
Choć
leasing dla nowych firm jest coraz częściej oferowany, to jednak nie wszystkie przedmioty można leasingować. Każda firma leasingowa ustala zasady, ale najczęściej nowe firmy mogą podpisać umowę leasingową na:
- nowe i używane samochody osobowe i dostawcze ,
- pojazdy ciężarowe, ciągniki
- maszyny i urządzenia.
W przypadku pojazdów ciężarowych i ciągników, wiele leasingodawców wymaga prowadzenia działalności co najmniej pół roku. W przypadku maszyn i urządzeń nawet i roku.