Rytuały przedśmiertne
Rytuały przedśmiertne mają miejsce wówczas, gdy bliscy wyczuwają odejście zmarłego, na przykład w przypadku długoletniej walki z chorobą.
Jednym z najpowszechniejszych zwyczajów związanych z rychłym pogrzebem, zgodnym także z religią katolicką, jest ostatnie namaszczenie z użyciem oleju chorych, który jest poświęcany przez biskupa w Wielki Czwartek bądź przez delegowanego kapłana. Obrzęd rozpoczyna się od modlitwy, w trakcie której prezbiter nakłada ręce na głowę chorego w milczeniu. Następnie prezbiter dokonuje namaszczenia czoła oraz dłoni. Namaszczenie ma na celu przywołać moc misterium paschalnego. Należy także wspomnieć, iż wszystkie niezbędne do obrzędu przedmioty powinny znajdować się na stole, który jest nakryty białym obrusem.
W niektórych społecznościach panuje tradycja, że po namaszczeniu do chorego przychodzą najbliżsi sąsiedzi. Jednakowoż bliscy nie mogą wówczas dotykać umierającego oraz nad nim płakać, ponieważ według wierzeń może to spowodować, że jego odejście z tego świata będzie długie, a także męczące.
Przygotowanie do pogrzebu
Obecnie przygotowaniem do pogrzebu w większości przypadków zajmują się pracownicy zakładu pogrzebowego, jednak na niektórych wsiach bliscy szykują zmarłego do jego ostatniej podróży. Przygotowanie zaczyna się od zamknięcia powiek zmarłemu. Jeżeli powieki się nie zamykają, konieczne jest położenie na nich monet, które następnie muszą zostać włożone do trumny. Według wierzeń nie można zmarłemu patrzeć w oczy, ponieważ śmierć wtedy szybciej przyjdzie po taką osobę.
Umyciem ciała powinny zająć się wedle tradycji dzieci. Jeżeli zmarła matka, myciem zajmuje się córka, a jeżeli ojciec, to tą czynność musi wykonać syn. Ciało póki nie zostanie umieszczone w trumnie, powinno leżeć na krzesłach.
Należy także wspomnieć, iż dłoni zmarłego nie wolno w przypadku takiego przygotowania składać. W trumnie powinny znaleźć się: różaniec, pieniądze, książeczka do nabożeństwa oraz obrazek.
Pogrzeb
Według wierzeń panujących na niektórych wsiach, w ceremonii pogrzebowej nie może uczestniczyć kobieta w ciąży. Jeżeli ciężarna pojawi się na pogrzebie i spojrzy na twarz zmarłego, jej dziecko będzie podobne do niego.
Trumna często jest posypywana solą, aby zmarły nie mógł z niej wyjść. Dość powszechnym, lecz coraz rzadziej spotykanym zwyczajem, jest wrzucanie do grobu grudy ziemi.
Po pogrzebie bliscy zazwyczaj spotykają się na stypie. Jednakowoż w niektórych częściach Polski, w przypadku stypy organizowanej w domu, nie zabiera się do następnego dnia niczego ze stołu, ponieważ jest to ostatni posiłek zmarłego.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://pogrzebyeden.pl/uslugi-pogrzebowe/