Jak zacząć dbać o zdrowie? Skuteczne porady dla opornych

Opublikowano:
Autor:

Jak zacząć dbać o zdrowie? Skuteczne porady dla opornych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wielu z nas od dawna odkłada wszelkie próby zmiany dotychczasowego, niezdrowego trybu życia. Przekształcenie złych nawyków bez wątpienia wymaga odwagi, determinacji i samozaparcia, dlatego najczęściej decydujemy się na konkretne kroki dopiero, kiedy wylądujemy w szpitalu. Czy jednak musi dochodzić do ostateczności, żebyśmy dostrzegli korzyści z dbania o swoją kondycję? Oto poradnik, który pomoże Wam zabrać się za siebie już dziś!

Podstawowy dobrego zdrowia

Po pierwsze, zacznijcie się ruszać. Jeśli dotąd prowadziliście siedzący tryb życia, zaś wasza aktywność ograniczała się do krótkich okazyjnych wyjść, nie musicie od razu zabierać się za bieganie długich dystansów czy też zapisywać się na crossfit. Na początek wystarczy, że codziennie pójdziecie na spokojny, dłuższy spacer. Dzięki temu nie zniechęcą was zmęczenie i zakwasy, a jednocześnie uda Wam się stopniowo przyzwyczaić zastane ciało do odrobiny wysiłku. W ten sposób unikając zbędnego szoku postawicie pierwsze kroki ku zdrowiu.

Po drugie, rzetelnie oceńcie swoje nawyki żywieniowe. Do tego celu może się okazać pomocna porada dietetyka lub lekarza specjalisty, który sprawdzi, jak wygląda nasz przeciętny jadłospis, po czym wyda bezcenne zalecenia. Oczywiście możemy też próbować wprowadzać zmiany w codziennych posiłkach na własną rękę, wspierając się chociażby fachową literaturą oraz poradnikami. Na wstępie, jeszcze przed ewentualną wizytą w gabinecie lekarskim, warto wykonać podstawowe badania krwi uwzględniające standardową morfologię, poziom cukru oraz wskaźnik cholesterolu. Mając przed sobą aktualne dane dietetyk szybko zareaguje adekwatnym planem i wyliczeniami dopuszczalnych kalorii.

Czego unikać, co praktykować?

Oczywiście jeśli w naszej rutynie często gości wódka lub inne wysokoprocentowe alkohole, postarajmy się zredukować ich ilość możliwie do minimum. Zasmakujmy za to w okazjonalnej lampce dobrego wina, która pomoże nam poprawić krążenie. Również inne substancje, od których jesteśmy uzależnieni pozostawiają niechlubny ślad na naszej fizyczności. Palenie papierosów lub zażywanie narkotyków stoją wprost w sprzeczności z celami, które chcemy osiągnąć. Abstynencja może wymagać od nas silnej woli, jednak po skrupulatnym rozważeniu wszelkich za i przeciw, nie powinniśmy mieć kłopotów z decyzją.

Ostatnim czynnikiem mogącym wedle naukowców wpływać na stan naszego zdrowia jest miłość. Na pierwszy rzut oka ten argument może brzmieć nieracjonalnie, jednak eksperymenty akademickie dotyczące podatności zwierząt na choroby jednoznacznie wskazują, że istoty otaczane uczuciem oraz opieką są w stanie utrzymać się w znacznie lepszej kondycji od tych, którym brakuje codziennej dawki czułości. Dodatkowo, jeśli ten argument połączymy z udowodnionymi korzyściami zdrowotnymi płynącymi z uprawiania seksu, otrzymamy niezbitą recepturę na zachowanie żelaznej formy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE