Jak wystawiać faktury – kilka praktycznych porad 

Opublikowano:
Autor:

Jak wystawiać faktury – kilka praktycznych porad  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Działalność każdego przedsiębiorstwa wiąże się z wydatkami oraz przychodami, które bezwzględnie muszą być ujęte w fakturach. Jest to powszechna forma potwierdzająca zawarcie transakcji, która dostępna jest zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Dlatego pracownicy w przedsiębiorstwie powinni wiedzieć, jak prawidłowo wystawić fakturę oraz jakie informacje powinny się na niej znaleźć.

Podstawowe dane na fakturze

Aby faktura mogła być uznana za prawidłową, musi zawierać ściśle określone dane. Z tego powodu każda osoba w firmie, która wystawia faktury, powinna wiedzieć, jak wystawić fakturę zgodnie z art. 106 ustawy o VAT. Według regulacji prawnych każda faktura powinna zawierać takie dane jak:

  • datę wystawienia faktury

  • numer faktury,

  • data zakończenia dostawy towarów lub wykonania usług, jeśli jest ona różna od daty wystawienia faktury,

  • pełne dane sprzedawcy oraz nabywcy wraz z adresem,

  • NIP,

  • nazwa i ilość towaru lub usługi,

  • cena jednostkowa towaru lub usługi,

  • ewentualne rabaty,

  • łączną wartość netto towaru lub usługi,

  • stawka podatku,

  • kwota należności ogólnie.

  • Ponadto na fakturze powinny znaleźć się informacje odnośnie sumy wartości sprzedaży netto, która jest podzielona ze względu na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku. Dodatkowo faktura powinna zawierać kwotę podatku od całkowitej sumy sprzedaży netto z podziałem kwot dotyczących poszczególnych stawek podatku. Warto również wiedzieć, że faktura powinna być wystawiona w dwóch identycznych egzemplarzach, po jednym dla sprzedawcy i nabywcy towaru lub usługi.

    Do kiedy należy wystawić fakturę?

    Istnieją pewne zasady, które mówią o tym, w jakim czasie od dnia transakcji należy wystawić fakturę. Nie jest koniecznym wystawianie faktury w momencie sprzedaży. Podatnik ma czas na wystawienie faktury do 15 dnia miesiąca następnego po miesiącu sprzedaży. Jednak są wyjątki od tej zasady. W przypadku branży budowlanej faktura może zostać wystawiona w terminie 30 dni od momentu wykonania usługi. Natomiast w przypadku dostawy książek drukowanych termin ten może być wydłużony do 60 dni, a przedsiębiorstwo drukujące książki może wystawić fakturę nawet do 90 dni po wykonaniu usługi. Z kolei w przypadku dostaw energii elektrycznej, cieplnej i świadczenia usług telekomunikacji, stałej obsługi prawnej lub najmu, fakturę powinno się wystawić wraz z upływem terminu płatności.

    Jak wystawić fakturę elektroniczną?

    Faktura elektroniczna posiada taką samą ważność jak ta papierowa. Może być wystawiona w formacie DOC, PDF lub innym dostępnym. Jednak, aby faktura elektroniczna była ważna, to również musi zostać wystawiona z zachowaniem wszelkich obowiązujących przepisów i musi zawierać te same dane, które są obowiązkowe w przypadku faktury tradycyjnej. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy dane na fakturze elektronicznej są czytelne i autentyczne. Bardzo ważną kwestią podczas wystawiania faktury elektronicznej jest to, że musi być integralna. Oznacza to, że po jej wystawieniu nie ma opcji wprowadzania żadnych zmian w jej treść i poszczególne elementy. Aby ułatwić sobie proces wystawiania faktury zarówno papierowej, jak i elektronicznej, warto korzystać z programów księgowych, które w prosty i intuicyjny sposób pozwolą na wystawienie faktur.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE