reklama

Jak wygląda terapia uzależnień?

Opublikowano:
Autor:

Jak wygląda terapia uzależnień? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościUzależnienia to wyjątkowo powszechny problem, dlatego walka z nim może nastręczać sporo trudności. Nie ulega wątpliwości, że uzależnić można się od wielu przedmiotów, a także od substancji. Bardzo rozpowszechnione jest uzależnienie od alkoholu. Jeśli borykamy się z tym trudnym problemem, musimy podjąć kroki mające na celu pokonanie go. Zaleca się przede wszystkim podjęcie terapii uzależnień.

Jak wybrać dobrego terapeutę?

Terapia uzależnień musi być prowadzona pod czujnym okiem specjalisty, który ma doświadczenie w leczeniu uzależnień. Najlepiej udać się do takiego specjalisty, który specjalizuje się w leczeniu takiego rodzaju uzależnienia, z jakim się borykamy. Na szczęście, nie brakuje dobrych specjalistów, szczególnie w dużych miastach. Najlepiej jest wybrać psychologa, który jest jednocześnie psychoterapeutą. Sesje psychoterapii uzależnień powinny odbywać się nie rzadziej niż raz w tygodniu. Ponadto, ważne jest to, aby dobrze czuć się w gabinecie psychoterapeuty. Jeżeli borykamy się z objawami depresji, konieczne może okazać się także porozmawianie z psychiatrą. Warto udać się do niego także w sytuacji uzależnienia od leków. Przy wyborze psychiatry i psychoterapeuty, warto wziąć pod uwagę opinie o nich znajdujące się w Internecie. 

Jak przebiega psychoterapia uzależnień?

Wiele osób uzależnionych zastanawia się nad tym, jak właściwie wygląda psychoterapia uzależnień. Okazuje się, że nie jest ona jakoś szczególnie skomplikowana. Spotkania, zwane sesjami odbywają się z częstotliwością przynajmniej jeden raz w tygodniu. Psychoterapia nie jest niestety procesem łatwym ani przyjemnym. Podczas sesji będą zdarzać się trudne momenty. Pojawić mogą się łzy, a nawet chęć rezygnacji. Ważna jest jednak systematyczność. Jeśli więc zależy nam na efektach, koniecznie pamiętajmy o regularnym chodzeniu na sesje. W przeciwnym bowiem razie efekty na pewno się nie pojawią. 

Kiedy ośrodek zamknięty?

Terapia uzależnień nie zawsze może odbywać się w warunkach stacjonarnych. Niekiedy taka forma pomocy jest niewystarczająca. Wówczas alternatywą pozostaje ośrodek zamknięty. Leczenie uzależnień może odbywać się w ośrodkach zamkniętych prywatnych, jak i w ośrodkach zamkniętych stacjonarnych. Nie ulega wątpliwości, że wybór jest zależny przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się rozważenie wszystkich "za" i "przeciw" terapii w ośrodku państwowym. Podobnie należy postąpić z terapią w ośrodku prywatnym. Ośrodki prywatne mają to do siebie, że na terapię w nich nie trzeba zazwyczaj zbyt długo czekać. Terapia w ośrodku państwowym ma zaś to do siebie, że trzeba na nią czekać przez dość długi okres czasu. Wszystko ze względu na to, że zapotrzebowanie na tę formę pomocy jest naprawdę bardzo duże. Jak przebiega terapia w ośrodku zamkniętym? Okazuje się, że polega ona na detoksie, spotkaniach z lekarzem psychiatrą oraz na spotkaniach z psychologiem. Prowadzona jest także terapia zajęciowa, dzięki której pacjenci się aktywizują i przestają myśleć wyłącznie o uzależnieniu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE