Niekiedy są to elementy konieczne, a nawet wymagane przez prawo polskie, czasem są to jednak drobne gadżety i akcesoria żeglarskie. Istnieją przy tym duże różnice w osprzęcie stosowanym na jachtach żaglowych i motorowych, a także na śródlądowych i morskich.
Co to jest osprzęt żeglarski?
Termin "osprzęt żeglarski" obejmuje całość wyposażenia jachtu. Najczęściej ma się tu na myśli elementy konieczne do żeglugi i nawigacji, w skład osprzętu wchodzą jednak wszystkie obecne na jachtach przedmioty użytkowe, a nawet instalacje techniczne.Do osprzętu rozumianego jako urządzenia przydatne do żeglowania zalicza się więc nie tylko przedmioty specyficzne dla żeglarstwa i przedmioty powszechnie z nim kojarzone, takie jako kabestany, kotwice, okucia jachtowe czy koła i kamizelki ratunkowe czy transponder. Osprzęt żeglarski to również silniki, narzędzia i urządzenia elektryczne, środki chemiczne przydatne w użytkowaniu jachtu czy akcesoria kuchenne.
W przypadku jachtów wynajmowanych, otrzymujemy zawsze pełną listę osprzętu od armatora. Przy wynajęciu i zwrocie jachtu należy zawsze sprawdzić, czy elementy osprzętu nie uległy zniszczeniu lub zagubieniu.
Aspekty techniczne osprzętu żeglarskiego i główne elementy osprzętu
Większość rodzajów drobnego osprzętu żeglarskiego wykonuje się dziś ze stali kwasoodpornej lub nierdzewnej. Jest tak dlatego, że materiały te są najlepiej przystosowane do funkcjonowania w warunkach wodnych - przede wszystkim cechują się dużą odpornością na korozję. Drobny sprzęt, głównie pływający i ratunkowy, wykonuje się z żywic i tworzyw sztucznych.Do głównych elementów osprzętu, koniecznych w żegludze należą:
- żagle;
Do osprzętu zalicza się również elementy konstrukcyjne jachtów, takie jak okablowanie, instalacje elektryczne i wodne, zadaszenie kokpitu, drzwiczki, świetliki, budę, a nawet sam kadłub jachtu.
Rodzaje żagli
Istnieją różne rodzaje ożaglowania, podstawowe żagle niemal wszystkich jachtów to grot i fok. Na każdym jachcie występują dziesiątki rodzajów lin, zasadniczo jednak olinowanie dzielimy na stałe i ruchome. Olinowanie należy do najbardziej podatnych na uszkodzenia elementów osprzętu, konieczne są więc jego częste przeglądy i wymiana.Kotwice
Także kotwice występują w wielu odmianach. Są to np. kotwice składane (odpowiednie zwłaszcza do stosowania w miejscach porośniętych przez roślinność), kotwice zawietrzne (stosowane najczęściej, gdy cumujemy przy dnie piaszczystym) oraz kotwice pługowe (stosowane przy dnie miękkim).Podsumowanie
Współczesny osprzęt żeglarski składa się z wielu elementów o ulepszonej konstrukcji lub nieznanych w poprzednich epokach - współczesne żeglowanie różni się więc od doświadczeń naszych przodków. Można jednak oczywiście nabyć także repliki sprzętu historycznego, oferują je jednak tylko niektóre sklepy żeglarskie. Co ciekawe, elementy osprzętu żeglarskiego rozpowszechniły się także w innych gałęziach przemysłu, technologii i życia codziennego.