Jak skutecznie prać ręczniki, by zachwycały miękkością, a jednocześnie wciąż były wytrzymałe i dobrze wchłaniały wodę? Odpowiadamy w poniższym artykule.
Pranie ręczników - jak robić to dobrze?
Pierwszą i najważniejszą zasadą skutecznego prania okazuje się staranna segregacja. Ma ona zastosowanie również w przypadku ręczników kąpielowych. Niestety, częstym błędem jest wrzucanie do bębna kilku rodzajów konfekcji i dodatkowo różnorodnych elementów garderoby, łącznie z delikatną bielizną. Tymczasem ręczniki nie powinny być prane ani z ubraniami, ani z innymi tekstyliami, takimi jak obrusy, zasłony czy pościel. Najlepiej jeśli oddzielimy również te bawełniane od ręczników zrobionych z tworzyw sztucznych, jasne od ciemnych i kolorowych, by uniknąć ryzyka zafarbowania. Tekstylia łazienkowe można z powodzeniem prać w wysokich temperaturach, co nie wpłynie na ich miękkość. Piorąc barwne ręczniki, dla bezpieczeństwa lepiej ustawić maksymalną temperaturę na 60°C. Do prania warto używać specjalnych płynów, żeli czy też kapsułek, które sprawiają, że materiał jest bardziej sprężysty. Stosując środek piorący warto jednak kierować się przede wszystkim zaleceniami producenta. Dokładnie czytajmy wskazówki dotyczące ilości preparatu i nie przekraczajmy tej dawki. Jeżeli zastosujemy zbyt dużo detergentu, może on osadzić się na dłuższych włóknach ręcznika, co zdecydowanie nie jest ani korzystne, ani przyjemne dla skóry.Czy należy stosować środki zmiękczające?
Istnieją dwie skrajne opinie na temat środków zmiękczających. Popularne, pięknie pachnące płyny do płukania jedni uważają za konieczność, by uzyskać efekt miękkości oraz puszystości. Inni twierdzą, że ręczniki po takim zmiękczaniu dużo gorzej wchłaniają wodę. Najważniejsze więc, by znaleźć złoty środek i zadbać o dobór idealnego preparatu. Poszukując go na sklepowych półkach, warto zwrócić uwagę na przeznaczenie i raczej nie kierować się wyłącznie zapachem. Podobnie jak w przypadku płynu do prania, również w przypadku środka do płukania nie można przesadzić z jego ilością. Istnieją też domowe sposoby na zmiękczenie ręczników lub osiągnięcie pięknego zapachu bez detergentu. Znawcy naturalnych sposobów wymieniają:
- dodanie łyżki octu do pierwszego płukania i wypranie ręczników ponownie w samej wodzie,
- wkroplenie do proszku czy żelu piorącego odrobiny olejku eterycznego o ulubionym zapachu.
Warto pamiętać, że nawet najstaranniejszy sposób pielęgnacji nie pomoże, jeśli ręczniki kąpielowe będą złej jakości. Wybierając idealny model kierujmy się składem tkaniny oraz sposobem wykonania. Doskonale sprawdzi się ręcznik bawełniany. Duży wybór dobrych gatunkowo ręczników znajduje się na przykład na stronie sklepu Tendina, gdzie na klientów czekają nie tylko wytrzymałe, ale także piękne tekstylia kąpielowe.