Reklama

Jak odzyskać swój dług? Windykacja w Bełchatowie zgodna z prawem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak odzyskać swój dług? Windykacja w Bełchatowie zgodna z prawem - Zdjęcie główne

fot. materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Trudności z odzyskaniem należności niestety są ryzykiem wpisanym w prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jednak przepisy prawa nie pozostawiają wierzyciela bez możliwości dochodzenia roszczenia. Kluczem do sukcesu będzie znajomość wszystkich legalnych sposobów i umiejętne ich zastosowanie w praktyce. Co może zrobić wierzyciel w celu odzyskania długu? Bardziej opłaca się samodzielne działanie, czy może warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Kiedy możesz domagać się spłaty długu? Od czego zacząć?

Zgodnie z przepisami prawa wymagalność roszczenia to termin, w którym zapłata miała nastąpić. Jeśli do tego nie doszło, wierzyciel może rozpocząć działania. Jednak jakie możliwości może wykorzystać? Celem początkowego etapu windykacji, tzw. miękkiego, jest ustalenie harmonogramu spłaty w drodze negocjacji. Wierzyciel może podejmować rozmowy telefoniczne, wysyłać ponaglenia do zapłaty w formie wiadomości elektronicznych lub tradycyjnych listów. Polubowne załatwienie sprawy wiąże się z korzyścią zarówno dla dłużnika, jak i wierzyciela. Na tym etapie poszukuje się rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Bardzo dobrze, jeśli uda się uniknąć spotkania w sądzie.

Jeżeli pojawia się jakakolwiek zaległość w zapłacie, należy niezwłocznie podjąć działania. Każdy przedsiębiorca powinien mieć świadomość, że długi ulegają przedawnieniu. Wierzyciel, który nie podejmie żadnych środków prawnych, może nie odzyskać należności. Zatem jakie kroki podjąć, jeśli forma negocjacji nie przynosi skutków?

Windykacja miękka nie przyniosła efektu - co robić?

Kiedy droga polubownego załatwienia sprawy okazała się być bezskuteczna, wierzyciel dysponuje narzędziami należącymi do tzw. windykacji twardej. Polega ona na stosowaniu środków przymusu, wciąż pozostającymi w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Mowa m.in. wpisaniu dłużnika do oficjalnego rejestru dłużników, przeprowadzeniu wywiadu gospodarczego (określenie wielkości majątku i płynności finansowej dłużnika), a w ostateczności wszczęciu postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Nie każdy przedsiębiorca musi czuć się na siłach, aby występować przed sądem i podejmować czynności, na których po prostu się nie zna. Warto rozważyć podjęcie współpracy z firmą, która będzie reprezentować Cię na każdym etapie procesu windykacji, a co więcej, uzyska skuteczne wyniki.

Skuteczna windykacja - gdzie szukać pomocy?

Możesz skorzystać ze wsparcia, którego udzielają firmy windykacyjne lub kancelarie prawne. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie podejmowane działania będą zgodne z prawem - wybierz tę drugą opcję. Zasady działalności firm windykacyjnych nie są konkretnie regulowane przepisami prawa - nie muszą one mieć licencji. Chcąc mieć pewność, że jakość świadczonych usług będzie wysoka, wybierzmy kancelarię prawną, która specjalizuje się właśnie w windykacji. Dzięki temu dodatkowo uzyskamy pewność, że stosowane narzędzia będą wykorzystane efektywnie. Specjalista w tej dziedzinie wykorzysta wszystkie możliwości, by odzyskać należność od dłużnika, jednocześnie nie narażając firmy wierzyciela na utratę reputacji.

Ponadto sam kontakt ze strony kancelarii prawnej budzi nieco inne uczucia niż telefony od wierzyciela. Wiele kancelarii oferuje bezpłatną analizę sprawy, z której dowiemy się, jakie są szanse na jej powodzenie - będąc mieszkańcem Bełchatowa i innych polskich miast, warto poszukać takiej merytorycznej informacji m.in. na stronie Kancelarii Prawnej RPMS - https://rpms.pl/windykacja-belchatow/. Osoby specjalizujące się w dochodzeniu należności nie pozostawią Cię także bez wsparcia na etapie sporu sądowego, aż do momentu ostatecznego rozwiązania sprawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE