Reklama

Jak odpowiednio przygotować się do gry w tenisa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak odpowiednio przygotować się do gry w tenisa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Gra w tenisa cieszy się ogromną popularnością wśród Amerykanów, a coraz większe grono Polaków zaczyna odkrywać jej uroki. To rezultat ogromnych sukcesów polskich tenisistów i tenisistek, choć wiele osób po prostu szuka ciekawego, angażującego sportu, który wyróżnia się prostotą. Jak rozpocząć przygodę z tenisem i odpowiednio przygotować się do gry?

Nauka zasad i kondycja fizyczna

Przed rozpoczęciem przygody z tenisem należy nauczyć się zasad tej gry. Możesz to zrobić czytając ich skrót w internecie lub oglądając transmisje z turniejów tenisowych, przy czym ta druga opcja jest znacznie ciekawsza. Jeśli chodzi o kondycję fizyczną, to tenis jest dość wymagającym sportem. Choć na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje, to dwugodzinny mecz jest bardzo męczący. Zadbaj o dobrą kondycję i regularnie wykonuj ćwiczenia wytrzymałościowe – na pewno poprawi to twoje wyniki podczas gry w tenisa!

Jak wybrać rakietę tenisową?

W sprzedaży znajdziesz setki różnych modeli rakiet tenisowych: https://sportano.pl/tenis-ziemny/rakiety-tenisowe. Różnice między nimi są znaczące, a osobną kategorią sprzętu są rakiety tenisowe dla dzieci, polecane dla najmłodszych graczy: https://sportano.pl/tenis-ziemny/rakiety-tenisowe-dla-dzieci. Każda rakieta tenisowa różni się rozmiarem główki, materiałem ramy, ciężarem oraz wielkością uchwytu. Co trzeba wiedzieć o każdej z tych cech?

Rozmiar główki

Rozmiar główki wpływa na kontrolę nad piłką oraz moc uderzeń. Jeśli zależy nam na dużej prędkości i mocy, to warto wybrać dużą główkę o rozmiarach od 105 do 110 cali kwadratowych. Natomiast początkujący powinni sięgnąć po mniejsze główki, które ułatwiają kontrolę nad piłką. Polecane rozmiary to ok. 100 cali kwadratowych, choć można też wybrać rakiety tenisowe z jeszcze mniejszymi główkami.

Materiał, z którego wykonano ramę

Rama rakiety może być wykonana z aluminium, grafenu, kevlaru lub włókna węglowego, przy czym najdroższe i najbardziej polecane są te ostatnie. Materiał wpływa na ciężar, poręczność oraz wytrzymałość rakiety, a także na precyzję uderzeń. W przypadku początkujących dobrze sprawdzą się rakiety grafenowe i kevlarowe. Jeśli masz ograniczony budżet, to możesz też kupić tańszą, lecz najmniej precyzyjną rakietę aluminiową.

Ciężar

Im cięższa rakieta, tym trudniej się nią gra. Dotyczy to kontroli nad piłką oraz mocy uderzeń, ale ciężar wpływa też na zmęczenie ręki, co ma ogromne znaczenie podczas długich meczów. Najlżejsze rakiety są wykonane z włókna węglowego oraz grafenu. Warto przy tym zaznaczyć, że różnice w ciężarze nie zawsze są znaczące – jeśli jest to jedynie kilka gramów, to na amatorskim poziomie taka rozbieżność właściwie nie ma znaczenia.

Uchwyt

Uchwyty w rakietach tenisowych różnią się długością oraz grubością. Cienki uchwyt zapewnia doskonałą kontrolę nad piłką – to rozwiązanie polecane dla początkujących. Natomiast jeśli chodzi o długość, to w przypadku większości rakiet tenisowych wynosi ona 11 cm. Należy dostosować ją do rozmiaru dłoni tak, by rozgrywka była możliwie komfortowa.

Jak wybrać buty do tenisa?

Ruch jest kluczowym elementem gry w tenisa. Zawodnicy muszą sporo biegać i często zmieniać pozycję, by móc efektywnie rozgrywać piłkę. W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje butów do tenisa. Co ciekawe, tradycyjne tenisówki raczej nie są polecane – warto postawić na modele z grubszymi podeszwami oraz dodatkową amortyzacją. Koniecznie sprawdź buty do tenisa w sklepie Sportano i wybierz obuwie do tenisa, które przypadnie Ci do gustu!

Odzież do tenisa

W przypadku tenisa dobrze sprawdzi się zwykła odzież sportowa, np. koszulki do biegania. Oczywiście możesz też kupić specjalne ubrania zaprojektowane z myślą o tenisistach. To najlepsze rozwiązanie, ale jeśli zależy Ci na oszczędnościach, to postaw na zwykłą odzież sportową, która w większości przypadków będzie wystarczająca.

Początek przygody z tenisem: podsumowanie

Na początku przygody z tenisem naucz się zasad tej gry i zadbaj o dobrą kondycję, która przydaje się na korcie. Wybierz odpowiednią rakietę tenisową, uwzględniając cechy takie jak rozmiar główki, materiał ramy, uchwyt oraz ciężar, a także dobierz strój i buty do tenisa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE