Zachęcenie do nauki
Jak powszechnie wiadomo, generalnie nauka ortografii to niestety wkuwanie na pamięć zasad i wyjątków i mozolne rozwiązywanie różnych zadań ćwiczeniowych. Każdy z pewnością pamięta ze szkoły, że nie jest to najciekawsze zajęcie. Obecnie jednak jest tysiąc sposobów na zachęcenie pociechy do nauki tej dziedziny. Można przykładowo skorzystać z jednego z wielu programów komputerowych w formie gierek, które z całą pewnością będą lepsze niż kazanie przepisania w zeszycie 30 razy słowa: „krużganek”. Trzeba pamiętać, że najczęściej dzieci wprost nie cierpią nudy i monotonii, dlatego też warto urozmaicać im naukę, bo w przeciwnym razie może im obrzydnąć do tego stopnia, że nie będą już chciały uczyć się ortografii. Szczególnie zachęcamy do skorzystania z serwisu BUKI, na którym łatwo i bardzo szybko można znaleźć doświadczonych nauczycieli języka polskiego, którzy z całą pewnością pomogą każdemu dziecku opanować ortografię na zadawalającym poziomie! Wystarczy w polu wyszukiwarki wpisać nazwę przedmiotu i miejscowość, a w mgnieniu oka pojawią się wszyscy korepetytorzy oferujący swoje usługi na BUKI.
Powtarzanie nabytej wiedzy
Ortografia jest najbliższą matematyce dziedziną wchodzącą w skład języka polskiego. Dlaczego? Generalnie zarówno rozwiązując zadania z wykorzystaniem wzorów matematycznych, jak i uzupełniania ćwiczeń orograficznych, koniecznym jest ciągłe ich powtarzanie i odświeżanie sobie pamięci. Każdy z pewnością może sobie przypomnieć przynajmniej jedną sytuację, w której doskonale wie, że czegoś uczył się w szkole, a i tak nie pamięta czego i nie wie, jak przykładowo zapisać dany wyraz. Niestety ortografia taka jest i warto raz na jakiś czas przypomnieć sobie przynajmniej najważniejsze reguły i zasady. W przypadku dzieci z kolei, można zasugerować rozwiązywanie ćwiczeń powtórkowych po każdej partii materiału – tak jak zresztą w szkole. Z całą pewnością pomogą one wpoić tę wiedzę do głowy i zapamiętać wszystko na długie, długie lata.
Na zakończenie warto dodać, że generalnie bardzo niestety często pojawia się w mediach informacja, że jakiś czołowy i znany polityk popełnił błąd ortograficzny. Nie należy dramatyzować i orzekać o tragicznym stanie państwa – błąd jest tylko błędem i każdy może go popełnić. Trzeba jednak wyraźnie zastrzec, że pisanie z błędami jest po prostu powodem do wstydu. Dlatego też nauka ortografii od najmłodszych lat jest tak ważna. Mamy wielką nadzieję, że powyższy artykuł okaże się choć trochę pomocny dla przynajmniej jednego strapionego rodzica.