Reklama

Jak dbać o drukarkę w domowym biurze – ważne wskazówki

Opublikowano:
Autor:

Jak dbać o drukarkę w domowym biurze – ważne wskazówki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Używając drukarki w swoim domowym biurze musisz pamiętać o niezwykle istotnych aspektach związanych z właściwą eksploatacją urządzenia. Niezastąpiony sprzęt wymaga przestrzegania kilku zasad, które pomogą uniknąć usterek i innych problemów. Dowiedz się, jak dbać o swoją drukarkę, by przedłużyć jej żywotność.

Odpowiedni poziom tuszu

eśli chcesz zatroszczyć się o stan techniczny swojej drukarki, powinieneś zapewnić odpowiedni poziom tuszu. Wpłynie on korzystnie na sprawność biurowego sprzętu i jakość wydruków. Zapasy uzupełnisz dzięki specjalistycznym sklepom. Jeden z nich znajdziesz pod tym adresem: https://www.profibiuro.pl/. Niektóre urządzenia są wyposażone w specjalne ekrany informujące o ilości pozostałego tuszu, a w innych trzeba sprawdzać go samodzielnie. Co ważne, brak atramentu może przyczynić się do zaschnięcia jego resztek w głowicy, a to z kolei prowadzi do występowania usterek. Pamiętaj, że Twoja drukarka musi być regularnie używana, aby dysze głowicy oczyszczały się z resztek atramentu. Zadbaj też o drożność dysz drukujących. Wyłączaj drukarkę przyciskiem on/off, jeśli z niej już nie korzystasz.

Dobór wysokogatunkowego papieru

Do drukarki w swoim domowym biurze musisz dobrać odpowiedni papier. Droższe produkty o wyższym indeksie bieli są bardziej gładkie, dlatego powodują mniejsze zużycie elementów urządzenia. Powinieneś wiedzieć, że papier przechodzący przez drukarkę przy każdym wydruku styka się z separatorem papieru, a także z gumowymi rolkami i bębnem w przypadku drukarek laserowych. Kartki o niższej jakości niszczą szybciej wszystkie wymienione elementy i sprawiają, że Twoja drukarka zużywa się w krótszym czasie.

Należyta konserwacja

Drukarka atramentowa wymaga innej konserwacji niż jej laserowy odpowiednik. Potrzebne zabiegi wiążą się z koniecznością wymiany kilku zużytych elementów. Zastąpienie starych części nowymi okazuje się tanie i bezproblemowe, w dodatku chroni przed poważniejszymi awariami. Drukarki atramentowe wymagają też częstego czyszczenia. Urządzenia laserowe również trzeba czyścić, ale rzadziej. W trakcie takich zabiegów nie powinno się używać odkurzacza ani płynów, ponieważ mogą spowodować one uszkodzenie sprzętu. Najlepiej stosować ściereczki antyseptyczne oraz folie czyszczące.

Kupuj właściwe tonery

Najczęstszym powodem awarii drukarek w domowym biurze okazuje się używanie nieodpowiedniego tonera. Wspomniany element powinien być właściwie dobrany do drukarki, a podczas jego instalacji trzeba zdjąć znajdujące się na nim zabezpieczenia. Powodem problemów z urządzeniami mogą być także wadliwe kartridże, przez które drukarki nierzadko zaczynają działać zbyt głośno lub ulegają zablokowaniu. Jeśli zdarzyło Ci się kupić wadliwy toner lub kartridż, jak najszybciej przestań ich używać.

Odpowiednie ustawienie

Aby zadbać o domową drukarkę musisz odpowiednio ją usytuować. Nie umieszczaj urządzenia w miejscach bardzo nasłonecznionych. Wysoka temperatura i promienie słoneczne nie wpłyną najlepiej na pracę elektronicznego sprzętu. W drukarkach laserowych istotne będzie także nieprzysłanianie wylotów powietrza potrzebnego do chłodzenia modułu utrwalania wydruku. Drukarka powinna stać wszystkimi krawędziami na równym blacie, dlatego że nawet najmniejsze przechylenie może powodować częste zacinanie się papieru. Urządzenia nigdy nie ustawiaj na boku, by działało bez zakłóceń.

Drukarki to urządzenia, których prawidłowa eksploatacja nie należy do trudnych. Pamiętaj o podstawowych zasadach, by zapobiec awariom i zużywaniu się sprzętu. Jeśli należycie zadbasz o drukarkę w domowym biurze, uzyskasz wydruki o najwyższej jakości.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE