Reklama

Ile kosztuje dobre ubezpieczenie na życie?

Opublikowano:
Autor:

Ile kosztuje dobre ubezpieczenie na życie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Dla jednych polisa na życie kojarzy się z gigantycznym wydatkiem, inni są skłonni przeznaczać 400 czy 500 złotych miesięcznie w zamian za gwarancję wypłaty świadczenia tysiąc razy wyższego. Nie zawsze jednak skorzystamy na drogim ubezpieczeniu, a z drugiej strony nie musi ono kosztować kroci.

Cena za ubezpieczenie życia jest dość skomplikowaną kwestią. To, ile zapłacimy za polisę chroniącą nasze życie i zdrowie zależy od wielu czynników, m.in. tego w jakim jesteśmy wieku, jakie odszkodowanie będzie dla nas satysfakcjonujące, kto ma być jeszcze ubezpieczony, w jakim zakresie, na jak długo itd. Sprawdzimy, czy można mieć ubezpieczenie za 100 zł miesięcznie albo jeszcze mniej i co zapewnia polisa w takiej cenie.

Polisa najtańsza i najdroższa – gdzie szukać?

Nie ma co ukrywać, że większość potencjalnych ubezpieczonych przy wyborze polisy będzie kierowała się przede wszystkim ceną. Dopiero w dalszej kolejności osoby te zwrócą uwagę na zakres ochrony (umowy dodatkowe), a już zupełna mniejszość zajrzy do dokumentu Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Jeśli chcemy oszczędzić na składce, a nie tracić na jakości polisy, warto korzystać z porównywarek ubezpieczeniowych, które umożliwiają dostęp do podobnych produktów według ustawionych wytycznych. Takie narzędzie można znaleźć szukając ubezpieczenia na życie w www.ubezpieczeniaonline.pl.

Z porównywarki otrzymamy do 5 ofert przy 1 kalkulacji. To pozwala wybrać najtańszy wariant spośród zaproponowanych przez agentów ubezpieczeniowych.

Za pomocą porównywarki otrzymamy też dostęp do polis ochronnych, oszczędnościowych czy inwestycyjnych. Dwie ostatnie będą automatycznie droższe, ponieważ część wpłacanej składki jest gromadzona na koncie polisowym lub inwestowana z zamiarem wygenerowania zysku.

Przykład: polisa ochronna to koszt 100 zł, z czego cała suma jest odpowiedzialna za wypłatę świadczenia za zdarzenie (wypadek, pobyt w szpitalu itp.), natomiast w polisę oszczędnościowej czy inwestycyjnej ten sam zakres ochrony jest powiększony o dowolną kwotę, którą chcemy przeznaczyć na cele finansowe, więc zapłacimy miesięcznie 200, 300 czy 500 zł.

Ubezpieczenie za 1 zł dziennie – to możliwe?

Niektórzy ubezpieczyciele na www.ubezpieczeniaonline.pl oferują polisy na życie od 30 zł miesięcznie, choć w folderach reklamowych lepiej brzmi „ubezpieczenie od 1 zł dziennie”. Wychodzi na to samo, ale co dostajemy w zamian? Okazuje się, że całkiem niewiele, bo aby płacić taką składkę, trzeba zgodzić się na kilka warunków:

 • minimalny zakres ochrony – świadczenie dotyczy wyłącznie zgonu głównego ubezpieczonego, więc świadczenie przypadnie nie nam, ale uposażonym;

 • metryka – taka składka dotyczy tych ubezpieczonych, którzy w chwili zawierania umowy są młodzi, tj. w przedziale 18-25 lat, co wiąże się z niskim prawdopodobieństwem zgonu z powodów naturalnych – inaczej niż w przypadku seniorów powyżej 70. roku życia;

 • niska suma ubezpieczenia – świadczenie za nasz zgon trafi do uposażonych, ale nie będzie to wysoka kwota, najczęściej rzędu 30 000 – 50 000 zł lub nawet mniej.

 • Około 30 zł miesięcznie zapłacimy też za szkolną polisę NNW dla dziecka kupowanej w placówce edukacyjnej. Taki produkt również będzie ograniczony przez wąski zakres ochrony i symboliczne, dlatego lepiej znaleźć polisę dla dziecka przez kalkulator ubezpieczeń na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl.

  Jedne z tańszych ubezpieczeń życiowych znajdziemy w miejscu pracy. Pod warunkiem, że mamy status zatrudnionych – tylko wtedy działa grupowa polisa na życie, która kosztuje niewiele głównie z tego powodu, że ten sam pakiet zdarzeń i ryzyk dotyczy kilkunastu do kilkuset ubezpieczonych, więc towarzystwo jest skłonne zaproponować składkę poniżej 50 zł miesięcznie.

  Ile powinna kosztować polisa na życie?

  Cena ubezpieczenia jest bardzo ważna, ale powinniśmy zwracać uwagę głównie na to, z czego składa się polisa. Oprócz podstawy (zgon ubezpieczonego) powinniśmy wybrać kilka rozszerzeń – każde z nich podnosi wysokość składki o kilkanaście procent, więc możemy zapiąć budżet polisy w kwocie 100-150 zł miesięcznie.

  Jakie dodatki warto dokupić? To zależy od naszej sytuacji życiowej, zawodowej i ekonomicznej. Najpopularniejszymi rozszerzeniami są:

  • pobyt w szpitalu – wypłata za każdy dzień leczenia w placówce prywatnej lub publicznej,

 • wypadek przy pracy – także ze skutkiem śmiertelnym czy powodującym trwałe inwalidztwo,

 • rehabilitacja – przydatna po wypadku,

 • poważne zachorowanie – dotyczy zdiagnozowania chorób typu nowotwór złośliwy, udar mózgu czy zawał serca;

 • assistance – pakiet usług medycznych, jak domowa wizyta lekarza czy pielęgniarki, dostęp do infolinii specjalistycznej i inne.

 • Aby polisa na życie spełniała swoją funkcję (tj. przydała się nawet w niegroźnych sytuacjach typu złamanie ręki), powinna zawierać kilka umów dodatkowych i być dopasowana do naszych możliwości finansowych – zbyt kosztowny produkt spowoduje brak ciągłości w opłacaniu składek i utratę ochrony polisowej.

  Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE