Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze hurtowni materiałów?
1. Asortyment
Podstawą zainteresowania danym sprzedawcą jest dostępność towaru, który spełnia nasze oczekiwania. Jak się okazuje hurtownie tkanin mają różne profile działalności i mogą specjalizować się w różnych typach tkanin. Przykładowo w zależności od asortymentu działają na rynku:
hurtownia tkanin bawełnianych, hurtownia tkanin kaletniczych, hurtownia tkanin obiciowych (tapicerskich), hurtownia skór, hurtownia tkanin syntetycznych, hurtownia tkanin wodoodpornych, hurtownia tkanin odzieżowych itp.
Ponadto warto zwrócić uwagę na to czy dana hurtownia tkanin oferuje dodatki krawieckie i akcesoria kaletnicze takie jak: nici, taśmy suwakowe, podszewki, akcesoria plastikowe i metalowe, pianki, gąbki itp. Jednoczesny zakup materiału i dodatków w tym samym miejscu może okazać się bardziej ekonomiczny i zdecydowanie pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu.
2. Jakość
Rodzaj potrzebnego towaru to jedno ale nie mniej istotna jest jakość materiału. W końcu od niej zależy gatunek gotowego produktu. Jeżeli hurtownia podaje do informacji dokładny skład i gramaturę tkaniny to dobry znak. Te dwa parametry pozwalają określić czy dany materiał będzie odpowiedni do uszycia konkretnego projektu. O ile kupujemy stacjonarnie możemy też sprawdzić jak tkanina się zachowuje, czy się rozciąga, czy brzegi się rozsypują i czy jest plastyczna.
Natomiast kupując przez internet warto najpierw zamówić próbki aby być pewnym jakości materiału. Jest to czasochłonne i kosztowne ale przy większym zamówieniu warte zachodu
3. Ceny
Prowadząc biznes każdy musi zwracać uwagę na ceny surowców, gdyż bezpośrednio wpływają one na cenę gotowego produktu. A ceny w hurtowni tkanin mogą być bardzo różne. Hurtownicy mają wielu dostawców i mogą mieć z nimi wynegocjowane różne warunki. Tkaniny importowane z zagranicy mogą być droższe ze względu na dodatkowy koszt jakim jest transport. Również marża w hurtowniach może się różnić dlatego najrozsądniej jest obiektywnie przeanalizować stosunek ceny do jakości tkanin. Można też próbować negocjować warunki lub poprosić o wyrobienie karty stałego klienta ze stałym upustem.
4. Usługi dodatkowe
Może się zdarzyć tak, że usługi takie jak transport trzeba będzie dodatkowo opłacić co finalnie zwiększy koszt zakupionych towarów. Dlatego jeżeli klienta interesuje transport zakupionych produktów to powinien to sprawdzić wcześniej. Niektóre hurtownie oferują też możliwość pocięcia tkaniny na konkretne fragmenty zamiast sprzedawać je w całych rolkach lub umożliwiają zakup akcesoriów krawieckich na sztuki zamiast pełnych opakowań zbiorczych. Przy mniejszych zakupach ma to kolosalne znaczenie.
5. Obsługa klienta
Nie należy też ignorować poziomu obsługi klienta. Często doświadczony sprzedawca posiadający wiedzę na temat asortymentu hurtowni tkanin lepiej doradzi i podpowie, który materiał wybrać i jakie dodatki krawieckie będą do niego odpowiednie. Kompleksowa obsługa obejmująca doradztwo, sprzedaż, zorganizowanie transportu i przyjęcie ewentualnej reklamacji czy zwrotu to nieoceniona zaleta każdego dobrego kontrahenta.
Podsumowując można stwierdzić, że jest wiele różnorodnych czynników świadczących o tym, czy dana hurtownia tkanin jest dobrym dostawcą tkanin dla naszej firmy. Ale sprawdzając pochodzenie, wygląd i jakość oferowanych tkanin oraz weryfikując koszty dostawy i politykę zwrotów mamy dużą szansą na wybór najlepszej hurtowni tkanin. A to może bezpośrednio przełożyć się na jakość i cenę produkowanych towarów: odzieży, mebli, galanterii, dekoracji, pościeli itp.