Reklama

Do czego służy kalkulator oprocentowania konta? Sprawdź, ile zarobisz

Opublikowano:
Autor:

Do czego służy kalkulator oprocentowania konta? Sprawdź, ile zarobisz - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Środki na kontach oszczędnościowych gromadzi ponad 30% Polaków. To rozwiązanie, dzięki któremu można oszczędzać bez żadnego ryzyka o utratę kapitału czy wypracowanych odsetek. Dodatkowym atutem jest możliwość oszacowania zysków już na wczesnym etapie oszczędzania. Dowiedz się, jak wyliczyć zarobek po miesiącu oszczędzania.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych nie jest wysokie – za sprawą niepodnoszonych od 2015 roku stóp procentowych. Chociaż gromadzenie środków na takich rachunkach nie należy do zyskownych, na pewno jest bardzo bezpieczne i przewidywalne. W obliczaniu możliwych do wypracowania odsetek pomoże kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego.

Kalkulator oprocentowania konta – jak działa?

Kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego to potoczna nazwa kalkulatora zysków z rachunku oszczędnościowego. Jest to narzędzie, które pozwala na oszacowanie wysokości wypracowanych odsetek z tytułu posiadania środków na koncie – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Aby szybko określić orientacyjną wysokość zysków, warto skorzystać z internetowego kalkulatora. Działając w oparciu o algorytmy, w kilka sekund wyliczają szacowaną wartość. Wystarczy tylko podać informacje o kwocie oszczędności, okresie oszczędzania oraz obowiązującym oprocentowaniu.

Przykład 1. Załóżmy, że masz konto oprocentowane 1,10%. Wpłacasz na rachunek 12 tys. zł. Po miesiącu oszczędzania zarobisz 11 zł brutto. Po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), zysk wyniesie 8,91 zł – przy założeniu, że nie dokonałeś żadnej wypłaty / wpłaty środków.

Chcąc wyliczyć zyski w kolejnym miesiącu, musisz wziąć pod uwagę całe saldo, a następnie ponownie wpisać kwotę oszczędności oraz obowiązujące oprocentowanie.

Możesz zarabiać nie tylko na koncie oszczędnościowym. Dowiedz się jak?

Jak pokazuje kalkulator oprocentowania konta, na rachunku oszczędnościowym można zarobić „grosze” w skali jednego miesiąca. W wielu przypadkach znacznie więcej można zyskać na standardowym rachunku bankowym, który połączony jest np. z programem lojalnościowym lub inną promocją. Posiadając Konto Jedyne dostępne w ofercie Toyota Bank w ramach promocji Tankuj Korzyści można zyskać zwrot kosztów zakupu paliwa nawet do 50 zł miesięcznie.

Przykład. Aby otrzymać zwrot w wysokości 5% kosztów paliwa (nie więcej niż 50 zł miesięcznie), należy spełnić następujące warunki:

  • utrzymać średnie miesięczne saldo na rachunku – 1000 zł
  • utrzymać średnie miesięczne saldo depozytów – 10 tys. zł
  • dokonać transakcji kartą płatniczą na kwotę minimum 500 zł.
Dla porównania: aby wypracować odsetki na poziomie 50 zł na koncie oszczędnościowym z oprocentowaniem 1,65%, musiałbyś zgromadzić oszczędności w wysokości 45 tys. zł.

Jeżeli wysokość wypracowanych odsetek w ramach konta oszczędnościowego nie jest zadowalająca, masz do wyboru dwie opcje: albo poszukaj lepszego rachunku dla swoich środków, albo załóż konto osobiste pozwalające na skorzystanie z atrakcyjnych zwrotów przy zakupie paliwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE