W jaki sposób i dlaczego ubezpieczyciele próbują pomniejszyć wysokość zadośćuczynienia?
Najczęściej spotykaną praktyką firm ubezpieczeniowych jest próba pomniejszenia wypłacanego zadośćuczynienia o kwoty uzyskanych wcześniej świadczeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysokość zasiłku pogrzebowego, a także o pieniądze otrzymane wskutek zrealizowania postanowień umów ubezpieczeń osobowych, które zawarł za życia zmarły. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty. Mianowicie, towarzystwa ubezpieczeniowe utrzymują się ze składek wpłacanych przez swoich klientów. Zatem wypłata każdego świadczenia skutkuje uszczupleniem zysków danego ubezpieczyciela. Nic więc dziwnego, że polityka każdej firmy ma na celu możliwie jak największe zwiększenie jej dochodów.
W jaki sposób poradzić sobie z pomniejszeniem zadośćuczynienia?
Z całą pewnością tego rodzaju działania firm ubezpieczeniowych nie są zgodne z obowiązującymi przepisami. Wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej jest niezależna od innych świadczeń uzyskanych uprzednio. Zdaniem specjalisty z kancelarii Kompensja, Poszkodowany nie jest bezsilny w przypadku tego typu działań ubezpieczyciela. Może on bowiem złożyć odwołanie od decyzji w przedmiocie wysokości zadośćuczynienia do zarządu towarzystwa ubezpieczeniowego. Gdyby jednak i to okazało się nieskuteczne, wówczas pozostaje wystąpienie na drogę sądową. Sądy orzekają na podstawie przepisów oraz wypracowanych przez lata linii orzeczniczych. W związku z tym nie pomniejszają one zadośćuczynienia o świadczenia uzyskane wcześniej, albowiem jest to bezpodstawne z punktu widzenia prawnego. Dlatego też zawsze warto jest kontrolować działanie danego ubezpieczyciela w toku postępowania o wypłatę zadośćuczynienia. Nie należy także obawiać się zwrócenia się z prośbą o pomoc do profesjonalnych firm odszkodowawczych, które pomagają właśnie w takich przypadkach. Co ważne, świadczą one wsparcie na bardzo korzystnych warunkach finansowych, dzięki czemu nie trzeba się martwić o nadwyrężenie domowego budżetu.
Pomniejszanie wysokości wypłacanego zadośćuczynienia jest naganną praktyką stosowaną przez firmy ubezpieczeniowe. Takie działanie niezgodne jest bowiem z przepisami. Na szczęście poszkodowanym przysługują odpowiednie środki ochrony swoich praw. Umożliwiają one skuteczną walkę o uzyskanie świadczeń w wysokości, która należy się wszystkim, którzy stracili swoich bliskich wskutek nieszczęśliwych zdarzeń.