Reklama

Czy zadośćuczynienie za śmierć może zostać pomniejszone?

Opublikowano:
Autor:

Czy zadośćuczynienie za śmierć może zostać pomniejszone? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wprowadzenie przez ustawodawcę do Kodeksu cywilnego możliwości uzyskania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę otworzyło wszystkim poszkodowanym furtkę do dochodzenia większych sum za wypadki drogowe. Jest tak dlatego, że zadośćuczynienie jest roszczeniem odrębnym od odszkodowania. Ubezpieczyciele widząc, że poszkodowani coraz skuteczniej dochodzą swoich praw, starają się pomniejszać wysokość świadczeń. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?

W jaki sposób i dlaczego ubezpieczyciele próbują pomniejszyć wysokość zadośćuczynienia?

Najczęściej spotykaną praktyką firm ubezpieczeniowych jest próba pomniejszenia wypłacanego zadośćuczynienia o kwoty uzyskanych wcześniej świadczeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysokość zasiłku pogrzebowego, a także o pieniądze otrzymane wskutek zrealizowania postanowień umów ubezpieczeń osobowych, które zawarł za życia zmarły. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty. Mianowicie, towarzystwa ubezpieczeniowe utrzymują się ze składek wpłacanych przez swoich klientów. Zatem wypłata każdego świadczenia skutkuje uszczupleniem zysków danego ubezpieczyciela. Nic więc dziwnego, że polityka każdej firmy ma na celu możliwie jak największe zwiększenie jej dochodów.

W jaki sposób poradzić sobie z pomniejszeniem zadośćuczynienia?

Z całą pewnością tego rodzaju działania firm ubezpieczeniowych nie są zgodne z obowiązującymi przepisami. Wysokość zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej jest niezależna od innych świadczeń uzyskanych uprzednio. Zdaniem specjalisty z kancelarii Kompensja, Poszkodowany nie jest bezsilny w przypadku tego typu działań ubezpieczyciela. Może on bowiem złożyć odwołanie od decyzji w przedmiocie wysokości zadośćuczynienia do zarządu towarzystwa ubezpieczeniowego. Gdyby jednak i to okazało się nieskuteczne, wówczas pozostaje wystąpienie na drogę sądową. Sądy orzekają na podstawie przepisów oraz wypracowanych przez lata linii orzeczniczych. W związku z tym nie pomniejszają one zadośćuczynienia o świadczenia uzyskane wcześniej, albowiem jest to bezpodstawne z punktu widzenia prawnego. Dlatego też zawsze warto jest kontrolować działanie danego ubezpieczyciela w toku postępowania o wypłatę zadośćuczynienia. Nie należy także obawiać się zwrócenia się z prośbą o pomoc do profesjonalnych firm odszkodowawczych, które pomagają właśnie w takich przypadkach. Co ważne, świadczą one wsparcie na bardzo korzystnych warunkach finansowych, dzięki czemu nie trzeba się martwić o nadwyrężenie domowego budżetu.

Pomniejszanie wysokości wypłacanego zadośćuczynienia jest naganną praktyką stosowaną przez firmy ubezpieczeniowe. Takie działanie niezgodne jest bowiem z przepisami. Na szczęście poszkodowanym przysługują odpowiednie środki ochrony swoich praw. Umożliwiają one skuteczną walkę o uzyskanie świadczeń w wysokości, która należy się wszystkim, którzy stracili swoich bliskich wskutek nieszczęśliwych zdarzeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE