reklama

Czy można zmienić już opony na letnie? Jak wybrać odpowiedni czas?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy można zmienić już opony na letnie? Jak wybrać odpowiedni czas? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Pierwsze ciepłe, słoneczne dni i nadejście kalendarzowej wiosny, często skłaniają właścicieli samochodów do rozważań, czy może warto już zmienić opony na letnie. Bywa, że rzeczywiście jest to odpowiedni czas, zalecamy jednak pewną ostrożność i uprzednie sprawdzenie kilku kwestii.

Zmiana opon na letnie – czy już czas?

Po długiej i mroźnej zimie wielu kierowców już nie może doczekać się jazdy po suchej i czystej nawierzchni, przy dużej przyczepności, jaką mogą zaoferować w takich warunkach opony letnie. Użytkownicy dróg, którym szczególnie zależy na wysokich właściwościach drogowych pozwalających czerpać radość z jazdy, powinni skłaniać się ku oponom klasy premium. Modele takie jak Pirelli Cinturato P7, który jest dostępny pod adresem https://www.sklepopon.com/model-opony/pirelli-cinturato-p7, są w stanie wykorzystać dużą moc i osiągi sportowych samochodów. Zbyt szybka zmiana opon na letnie może jednak ostudzić zapędy kierowców – nawet najbardziej dopracowana opona letnia nie poradzi sobie w warunkach, w których powinno się wykorzystywać opony zimowe. I nie jest do tego nawet potrzebny śnieg i lód. Zbyt niska temperatura również znacząco obniży właściwości jezdne opon letnich.

Odpowiedź na pytanie, czy można już zmienić opony na letnie, zależy właściwie od kilku kwestii. Przede wszystkim od tego, jak często i w jakich porach korzystamy z samochodu. Jeżeli dojeżdżamy nim do pracy codziennie rano lub jeździmy często wieczorem, lub w nocy, lepiej wstrzymajmy się ze zmianą opon na letnie. Dlaczego? Samochodowi eksperci zalecają, by opony letnie zakładać na samochód, kiedy średniodobowa temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Tymczasem wczesną wiosną w nocy i rano temperatura zazwyczaj jeszcze spada do niższych wartości. Zdarzają się nawet przymrozki, często spotykanym zjawiskiem jest także gołoledź. Jazda w takich warunkach na letnich oponach może być niebezpieczna.

Letnie opony – kiedy założyć, by nie ryzykować?

Teoretycznie osoby, które wykorzystują swój samochód rzadko, robiąc to przeważnie w środku dnia i poruszają się głównie po drogach dobrej jakości, już na początku wiosny mogą zdecydować się na zmianę opon z zimowych na letnie bez większego ryzyka. W ciągu dnia zwykle odnotowywane są wyższe temperatury i raczej rzadko mamy do czynienia z mrozem w godzinach, gdy słońce jest wysoko na niebie. Gdyby takie zjawisko wystąpiło, warto oczywiście zachować szczególną ostrożność podczas jazdy na oponach letnich lub w ogóle zrezygnować z jazdy. W wielu przypadkach dla tak zwanych „niedzielnych kierowców” zmiana opon na letnie już teraz może być dobrym pomysłem. Choćby dlatego, że pozwoli uniknąć stania w kolejkach do zakładu wulkanizacyjnego bądź punktu wymiany opon, które może okazać się nieuniknione w szczycie sezonu.

Jak wybrać odpowiedni moment na zmianę opon?

Jeżeli chcemy być pewni, że czas na wymianę opon z letnich na zimowe jest właściwy, powinniśmy zadać sobie nieco trudu i śledzić długoterminowe prognozy pogody. Nawet jeżeli obecnie pogoda jest korzystna i temperatura pozwala na bezpieczne użytkowanie opon letnich, chłodniejsze dni mogą wkrótce powrócić. Warto pamiętać, że o ile jazda na oponach zimowych przy średnich temperaturach wahających się w okolicach kilku/kilkunastu stopni nie jest jeszcze niebezpieczna, o tyle jazda na oponach letnich przy temperaturach oscylujących wokół zera może taka być. Letnie opony nie zachowują przyczepności na oblodzonej jezdni, gdyż mieszanka gumowa, z której są wykonane, staje się sztywna w niskich temperaturach.

Nie warto zanadto obawiać się, że eksploatacja zimowych opon w pierwsze słoneczne dni roku może negatywnie wpłynąć na ich stan. Faktycznie takie ogumienie zachowuje się gorzej i jest bardziej podatne na zużycie w wysokich temperaturach, jednak istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że napotkamy takie warunki w marcu czy nawet kwietniu.

By wybrać odpowiedni moment na wymianę opon na letnie, warto zatem obserwować wnikliwie długoterminowe prognozy pogody. Oczywiście nie są one z reguły zbyt dokładne, jednak pozwalają przewidzieć na przykład powrót przymrozków. Jeżeli w perspektywie kilkunastu dni, synoptycy nie przewidują załamania pogody, możemy umówić się na wizytę w warsztacie w celu wykonania przekładki. Jeżeli planujemy także zakup opon, nie spieszmy się zbytnio. Warto dokładnie porównać oferty i poczytać opinie na temat konkretnych produktów. Można także sprawdzić, czy opon proponowanych nam przez warsztat nie można kupić taniej w innym miejscu – np. w sklepie internetowym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE