reklama

Co z prawem do samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych?

Opublikowano:
Autor:

Co z prawem do samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościWypadki chodzą po ludziach i zdarzają się bardzo często. Jeśli miałeś wypadek, a Twoje auto jest uszkodzone i wymaga dłuższej naprawy na pewno zastanawiasz się nad podejmowaniem dalszych kroków. Czy możesz starać się o przyznanie prawa do samochodu zastępczego?

Poznaj podstawy prawne do przyznania pojazdu

Ta kwestia była już wielokrotnie rozpoznawana przez Sąd Najwyższy, a ukształtowana linia orzecznictwa wskazuje na zasadność zwrotu kosztów poniesionych z tytułu wynajmu pojazdu zastępczego. Poniesienie kosztów przez poszkodowanego na wynajem samochodu, pozostaje w związku z niemożliwością korzystania z własnego pojazdu, uszkodzonego wskutek wypadku drogowego. Wskazuje się tutaj na istnienie związku przyczynowego z wypadkiem, które w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego jest szkodą.

Pojazd zastępczy dla każdego

Niektórzy specjaliści podkreślają znaczenie zwrotu tych kosztów każdemu, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Fachowcy z firmy Automobilis odnosząc się do tej kwestii twierdzą: „Często zdarza się tak, iż zakład ubezpieczeń odmawia zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. A zatem stosują kryterium podziału podmiotów na osoby wykonujące działalność gospodarczą z wykorzystaniem w tych celach pojazdu i takich, które tej działalności nie prowadzą. Działanie to jest pozbawione podstaw prawnych. Zastosowanie tego rozróżnienia wydaje się czynnikiem dyskryminującym i niesprawiedliwym, bo właściciel samochodu korzystający z niego w celach niezarobkowych nie może być traktowany gorzej niż osoba eksploatująca pojazd w celach zarobkowych”.

Nie tylko orzecznictwo Sądu Najwyższego

W tej sprawie stanowisko zajął również Rzecznik Finansowy. Zaznaczył on, że uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu wskutek kolizji rodzi szereg negatywnych reperkusji w majątku poszkodowanego. Jako pierwsze z nich podnosi się koszty naprawy uszkodzonego pojazdu, ale również może to być konieczność zakupu nowego samochodu. Oprócz tego poszkodowany ponosi szereg innych wydatków związanych z faktem zniszczenia, bądź uszkodzenia rzeczy.

Próby zaklasyfikowania tegoż zdarzenia jako szkody niemajątkowej, którą uzasadniano jedynie utratą wygody, czy przyjemności korzystania z pojazdu również w omawianym świetle nie mają podstaw. W podobnych przypadkach wymarzonym rozwiązaniem kłopotów jest obecność podmiotu, który w skuteczny sposób dochodzi należności dla poszkodowanego lub w przypadku, gdy istnieje pilna potrzeba gotówkowa, jest w stanie zaoferować odkup szkody, a dodatkowo posiada zaplecze takie jak wypożyczalnia samochodów. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy dysponującej zespołem rzeczoznawców i specjalistów w dziedzinie odszkodowawczej zapewni doprowadzenie sprawy do pozytywnego zakończenia. Znajomość orzecznictwa i praktyki zakładów ubezpieczeniowych, jak również umiejętności argumentacyjne i negocjacyjne zasługują na szczególne miejsce w tym procesie, będąc jednocześnie wyróżnikami najlepszych zespołów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE