Zanim pochylimy się nad obchodzeniem się z kryptowalutą XRP, warto wspomnieć trochę o jego historii. XRP zostało wypuszczone w 2012 roku przez prywatną firmę Ripple, która stworzyła globalną platformę do płatności cyfrowych RippleNet. Do 2015 roku nazywała się ona OpenCoin. Umożliwiła ona połączenie banków z dostawcami usług płatniczych i giełdami. System korzysta z technologii open source blockchain i obsługuje transakcje w kilka sekund. Prywatny charakter tego przedsięwzięcia umożliwił inwestorom wykupienie udziałów. Z projektu zrodziła się kryptowaluta XRP.
Ile kosztuje XRP?
Cena XRP bywa bardzo różna i podatna jest na rozmaite wydarzenia. Gdy w 2020 roku widoczna była hossa innych kryptowalut, XRP nie skorzystał na niej, ponieważ amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd SEC wszczęła postępowanie sądowe przeciwko RIpple i jej CEO. Sprawa ciągnie się za tym coinem do teraz i nie umożliwia mu wzrostu. Zdarza się, że giełdy nie chcą z niego korzystać.
Cena XRP jest przede wszystkim zależna od balansu podaży i popytu. To znaczy, że gdy na giełdach więcej osób kupuje niż sprzedaje XRP, jego cena rośnie. I na odwrót.
Ponieważ XRP powstało jako środek wymiany, a nie magazyn wartości, gdy instytucje nie chcą z niego korzystać, jego wartość spada. By przeciwdziałać spadkowi wartości, wprowadzono efekt deflacyjny - ilość monet jest ograniczona, a podczas każdej transakcji dokonanej na XRP Ledger część coinów jest “spalana”, ograniczając w ten sposób podaż. Nie ma on jednak szczególnie znaczącego wpływu, ponieważ wg szacunków, by całkowicie zredukować zasoby XRP, potrzeba by ok. 70 tys. lat.
Mimo wprowadzenia efektu deflacyjnego, od swojego najlepszego momentu na przełomie 2017 i 2018 roku, gdy wartość XRP wyniosła 3.61 USD, jego cena spada. Na spadek wartości nałożył się nie tylko ogólny spadek wartości kryptowalut, ale także wspomniane postępowanie. Obecnie wynosi 0.38 USD, chociaż cena różni się pomiędzy poszczególnymi giełdami. Warto jednak wspomnieć, że w swoim najlepszym momencie wartość tej waluty wzrosła o 1400%. Jak widać, prezentuje ona niezły potencjał inwestycyjny.