Reklama

Co to XRP? Podstawy kryptowaluty XRP

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co to XRP? Podstawy kryptowaluty XRP - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wraz z rosnącym zainteresowaniem społeczeństwa rynkiem kryptowalut pojawia się ich coraz więcej. Jest to dobra okazja dla inwestorów, by niskim kosztem osiągnąć spore zyski (przy założeniu, że dobrze obstawią, które kryptowaluty zyskają na wartości z czasem). Do świadomości traderów coraz mocniej przebija się XRP.

 

Zanim pochylimy się nad obchodzeniem się z kryptowalutą XRP, warto wspomnieć trochę o jego historii. XRP zostało wypuszczone w 2012 roku przez prywatną firmę Ripple, która stworzyła globalną platformę do płatności cyfrowych RippleNet. Do 2015 roku nazywała się ona OpenCoin. Umożliwiła ona połączenie banków z dostawcami usług płatniczych i giełdami. System korzysta z technologii open source blockchain i obsługuje transakcje w kilka sekund. Prywatny charakter tego przedsięwzięcia umożliwił inwestorom wykupienie udziałów. Z projektu zrodziła się kryptowaluta XRP.

Ile kosztuje XRP?

Cena XRP bywa bardzo różna i podatna jest na rozmaite wydarzenia. Gdy w 2020 roku widoczna była hossa innych kryptowalut, XRP nie skorzystał na niej, ponieważ amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd SEC wszczęła postępowanie sądowe przeciwko RIpple i jej CEO. Sprawa ciągnie się za tym coinem do teraz i nie umożliwia mu wzrostu. Zdarza się, że giełdy nie chcą z niego korzystać.

 

Cena XRP jest przede wszystkim zależna od balansu podaży i popytu. To znaczy, że gdy na giełdach więcej osób kupuje niż sprzedaje XRP, jego cena rośnie. I na odwrót.

 

Ponieważ XRP powstało jako środek wymiany, a nie magazyn wartości, gdy instytucje nie chcą z niego korzystać, jego wartość spada. By przeciwdziałać spadkowi wartości, wprowadzono efekt deflacyjny - ilość monet jest ograniczona, a podczas każdej transakcji dokonanej na XRP Ledger część coinów jest “spalana”, ograniczając w ten sposób podaż. Nie ma on jednak szczególnie znaczącego wpływu, ponieważ wg szacunków, by całkowicie zredukować zasoby XRP, potrzeba by ok. 70 tys. lat.

 

Mimo wprowadzenia efektu deflacyjnego, od swojego najlepszego momentu na przełomie 2017 i 2018 roku, gdy wartość XRP wyniosła 3.61 USD, jego cena spada. Na spadek wartości nałożył się nie tylko ogólny spadek wartości kryptowalut, ale także wspomniane postępowanie. Obecnie wynosi 0.38 USD, chociaż cena różni się pomiędzy poszczególnymi giełdami. Warto jednak wspomnieć, że w swoim najlepszym momencie wartość tej waluty wzrosła o 1400%. Jak widać, prezentuje ona niezły potencjał inwestycyjny.

Gdzie handlować XRP?

Na ten temat można by napisać książkę, bo możliwości są niemal nieograniczone. Zamiast tego, podamy Ci rozwiązanie na tacy. Korzystając z portalu Kriptomat możesz odbyć kurs XRP, dzięki któremu poznasz wszystkie tajniki tej kryptowaluty. Oprócz zdobycia praktycznej wiedzy, przy pomocy portalu możesz handlować blisko 350 różnymi kryptowalutami, bez ukrytych płatności, na łatwej w obsłudze, przejrzystej platformie, w pełnej zgodzie z przepisami i przy wykorzystaniu wszystkich niezbędnych licencji. Bezpiecznie jak nigdy wcześniej. Załóż konto i handluj już dziś!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE