Bieganie jesienią i zimą – jak się przygotować?

Opublikowano:
Autor:

Bieganie jesienią i zimą – jak się przygotować? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Lubisz biegać? No pewnie, że tak! W końcu nie ma to jak dawka endorfin na świeżym powietrzu. Ale jesienią i zimą to powietrze robi się ostre, a towarzyszące mu wiatr i deszcz mogą skutecznie zniechęcić do biegania. Jak zatem przygotować się na chłodniejsze dni, by nie rezygnować z ukochanego sportu? Sprawdź!

Jak się ubrać, gdy za oknem wiatr, deszcz i śnieg?

Pamiętasz to słynne powiedzenie, że „zima zaskoczyła drogowców”? Ty nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dlatego zawsze przed planowanym treningiem sprawdzaj prognozę. Choć jej zmienność może Cię zaskoczyć w każdej chwili, to lepiej być przygotowanym na takie ewentualności. Ubierając się na zwyczajowy trening, stosuj zasadę trzech warstw. Na czym polega?

Pierwsza warstwa powinna przylegać do ciała, zapewniać oddychalność skórze i odprowadzać pot na zewnątrz, jednocześnie zachowując uczucie suchości. Zimową porą najlepsza będzie bielizna termiczna, zaś jesienią koszulka z termoregulacją. Druga warstwa zaś powinna Cię izolować od niskich temperatur. Musi zachować ciepło i zagwarantować suchość. Zwykle wystarczy lekka bluza do biegania podszyta siateczką oraz spodnie idealnie dopasowane do sylwetki. Mogą to być np. legginsy lub nieco grubsze spodnie dresowe o równie dopasowanym kroju. Z kolei trzecia – ostatnia – warstwa powinna ochronić Cię przed opadami deszczu czy śniegu i wiatrem. Postaw na lekką kurtkę softshellową, która oddycha i nie zatrzymuje wilgoci w środku. Pamiętaj również o grubych skarpetkach z oddychającej bawełny, rękawiczkach i czapce.

Rozgrzewka i streching – o tym też nie możesz zapominać!

Bieganie na zimnym powietrzu będzie efektywniejsze, jeśli przed treningiem wykonasz 10-15 minutową rozgrzewkę, a po nim rozciąganie. Rozgrzewka powinna być dynamiczna. Może to być trucht na zewnątrz połączony ze skipami, krążeniem tułowia, bioder, kolan, ramion i stawu skokowego oraz skłonami, wymachami i wykrokami. Może to być też bardziej intensywna rozgrzewka, którą wykonasz w domu. Najważniejsze, by ciało było dobrze przygotowane do wysiłku. Podobnie jest z rozciąganiem po bieganiu. Pamiętaj jednak, że mięśnie po treningu na mrozie szybko się wychładzają, więc ich rozciąganie mogłoby spowodować uszkodzenia. Wróć więc do domu, ogrzej się, odpocznij, a później wykonaj streching. Przed i po treningu dobrze jest też odpowiednio się nawodnić. Elektrolity lub napój izotoniczny poprawią Twoją wydolność. Sklep dla biegaczy, w którym się zaopatrujesz, z pewnością posiada w swoim asortymencie takie produkty.

Teraz już wiesz, jak przygotować się na chłodne dni pełne sportu. Nie rezygnuj z biegania, a pozostaniesz w dobrej kondycji przez cały rok!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE