Reklama

Badanie techniczne pojazdu – ile kosztuje i co obejmuje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Badanie techniczne pojazdu – ile kosztuje i co obejmuje? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Właściciele samochodów muszą dopełniać wiele obowiązków w związku z posiadaniem własnego auta. Jednym z nich jest przeprowadzanie badania technicznego, za brak którego grożą poważne konsekwencje. Sprawdź, ile to kosztuje i jakie czynności są wykonywane.

Bezpieczeństwo na drogach wynika z wielu czynników, wśród których istotną rolę odgrywa stan techniczny pojazdów. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia wieku samochodów osobowych waha się w granicach 10-13 lat, stan niektórych aut może pozostawiać wiele do życzenia. Z tego powodu obowiązek wykonywania badań technicznych wydaje się zasadny.

Badanie techniczne auta – co to?

Celem badania technicznego auta jest ocena stanu technicznego – z uwzględnieniem wielu podzespołów. Dzięki temu istnieje możliwość ograniczenia ryzyka związanego z poruszaniem się po drogach samochodów, których stan techniczny na to nie pozwala.

Warto przy tym pamiętać, że badanie techniczne nie jest tym samym co przegląd okresowy, choć obu pojęć używa się zamiennie. To drugie jest badaniem nieobowiązkowym, zalecanym przez producenta pojazdów w celu zachowania gwarancji.

Jak wygląda badanie techniczne auta?

Badanie techniczne auta składa się z trzech etapów, z czego najważniejszy jest ten ostatni. Są to:

 • identyfikacja pojazdu – chodzi o sprawdzenie zgodności numeru VIN na samochodzie z tym wpisanym w dowód rejestracyjny
 • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia, np. instalacji LPG
 • ocena stanu technicznego poszczególnych elementów.
Badanie uwzględnia przede wszystkim te podzespoły, które odpowiadają za bezpieczeństwo oraz wiążą się z utrzymaniem norm w zakresie ochrony środowiska. Z tego powodu diagnosta precyzyjnie sprawdza takie elementy jak:

 • ogumienie
 • oświetlenie
 • nadwozie
 • hamulce
 • układ kierowniczy
 • zawieszenie
 • układ wydechowy
 • pasy bezpieczeństwa.
Weryfikowana jest także obecność gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego, a także sprawdzana jest emisja spalin.

Diagnosta dzieli usterki na 3 rodzaje:

 • drobne – ich wystąpienie nie przekłada się na negatywną decyzję
 • istotne – zachodzi konieczność naprawy usterek w ciągu 14 dni
 • stwarzające zagrożenie – oznaczają odebranie dowodu rejestracyjnego do czasu ich naprawy.
Badanie techniczne nie zajmuje wiele czasu. Z reguły nie przekracza 30 minut – szczególnie, jeśli pojazd ma faktycznie bardzo dobry stan techniczny i żaden z podzespołów nie budzi wątpliwości.

Ile trzeba zapłacić za badanie techniczne?

Koszt badania technicznego jest identyczny – niezależnie od tego, gdzie zostanie przeprowadzony. Wynika to z obowiązujących przepisów, tj. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (Dz. U. z 2004 r. poz. 2261, z 2005 r. poz. 1302, z 2009 r. poz. 1233, z 2016 r. poz. 1074).

Opłaty różnią się jedynie w zależności od typu pojazdu. I tak, koszt badania technicznego wynosi na przykład:

 • 63 zł dla motocykla
 • 63 zł dla ciągnika rolniczego
 • 99 zł w przypadku samochodu osobowego, pojazdu ciężarowego do 3,5 t
 • 162 zł dla samochodu osobowego z instalacją LPG.
Warto przy tym podkreślić, że dodatkowe opłaty pobierane są w przypadku powtórnego badania technicznego poszczególnych elementów. Tutaj koszty są zróżnicowane – w zależności od sprawdzanego podzespołu.

Brak badania technicznego nie wpływa na OC, ale…

Zgodnie z tym co pokazuje porównywarka ubezpieczeń – rankomat.pl, brak ważnego badania nie wpływa na wysokość polisy OC. Może natomiast przyczynić się do obniżenia wysokości wypłacanego odszkodowania – szczególnie, jeśli ubezpieczyciel dowiedzie, że to usterka była odpowiedzialna za zdarzenie.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, należy regularnie przeprowadzać badanie techniczne. W przypadku nowych pojazdów to raz na 3 lata, a potem raz na 2 lata. W przypadku samochodów starszych niż 5 lat badanie techniczne należy wykonywać każdego roku. Wyjątek stanowią auta z instalacją LPG – w tym przypadku badanie musi być przeprowadzone raz w roku, niezależnie od wieku pojazdu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE