Kto wypłaci odszkodowania poszkodowanym w wypadkach?
Rozważania na temat likwidacji szkód wynikających z wypadków komunikacyjnych należy rozpocząć od wyjaśnienie kto wypłaci należne rekompensaty osobom poszkodowanym. Zgodnie z Kodeksem cywilnym podmiotem zobowiązanym do wypłaty roszczeń jest sprawca wypadku. Należy jednak zaznaczyć, że w Polsce każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do posiadania polisy OC. To oznacza, że podmiotem zobowiązanym do zapłaty rekompensaty poszkodowanym jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym sprawca zakupił ubezpieczenie.
W jakim terminie należy zgłosić szkodę osobową?
Poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody od dnia, w którym dowiedział się o szkodzie, a także o osobie zobowiązanej do jej naprawiania. Jeśli szkoda wynikła z przestępstwa termin ten przedłuża się i wynosi 20 lat. Poszkodowany nie musi niezwłocznie po wypadku zgłaszać szkody. Nie warto jednak zwlekać z dochodzeniem roszczeń, gdyż czas bardzo często działa na niekorzyść poszkodowanego.
Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?
Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może ubiegać się o wiele świadczeń odszkodowawczych:
- zwrot poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji – wszelkie opłaty poniesione za usługi medyczne, zakupione leki, środki opatrunkowe, a nawet przejazdy do i z placówek są podstawą do uzyskania zwrotu kosztów.
Osoby poszkodowane w wypadkach chcące dochodzić świadczeń zobowiązane są do złożenia wniosku odszkodowawczego do właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W dokumencie tym należy wskazać o jakie świadczenia wnioskujemy i w jakiej wysokości. We wniosku należy zawrzeć obszerne uzasadnienie, dlaczego dane stawki stanowiłyby godną rekompensatę powstałych obrażeń i problemów na skutek feralnego zdarzenia drogowego. Do wniosku należy doączyć dokumenty dotyczące przebiegu leczenia i rehabilitacji, a także utraconego dochodu i zniszczonych przedmiotów. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie decyzji o odmowie lub przyznaniu odszkodowania. Poszkodowani powinni pamiętać, że dochodzenie świadczeń nie jest zadaniem prostym i wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy prawnej oraz umiejętności negocjacyjnych. Jeśli nie czujemy się na siłach samodzielnie prowadzić rozmów z ubezpieczycielem warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej np. Kompensja. Specjaliści wyręczają poszkodowanych w większości czynności prawnych uzyskując zdecydowanie wyższe świadczenia odszkodowawcze.