4 wskazówki dotyczące wiosennych porządków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

4 wskazówki dotyczące wiosennych porządków - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Jak wiosna zaczyna zaglądać do naszego mieszkania czy domu mile ogrzewając wnętrze, pobudza to do działania i dostarcza nam energii. Dlatego też termin „wiosenne porządki” jest wszystkim dobrze znany, tak samo jak uczucie rozpierającej energii, która popycha nas do działania.

Od czego więc zacząć, aby przedsięwzięcie nie spaliło na panewce i z energią posprzątać cały dom, ku własnemu i domowników zadowoleniu? Przedstawimy tu kilka sposobów na sprzątanie i aby zaplanowanie pracy w taki sposób, aby sprawnie ją wykonać. Po informacje niezawarte w tym tekście zapraszamy na naszą stronę https://sposobnaczystosc.com/ gdzie znajduje się dużo więcej porad i sposobów na wykonanie zadania szybko, skutecznie i bez zbędnego zmęczenia.

Zaplanuj prace

Podstawą sprawnego wykonania porządków jest dobre ich zaplanowanie. Zatem zróbmy listę prac do wykonania, aby zwizualizować ich zakres. Najczęściej do wykonania mamy

w pokojach:

  • Mycie okien
  • Pranie firan
  • Mycie podłóg
  • Pranie dywanów
  • Czyszczenie tapicerki mebli, usuwanie plam
w kuchni:

  • Czyszczenie lodówki
  • Czyszczenie piekarnika
  • Czyszczenie kurków w kuchence
  • Czyszczenie zmywarki
w łazience

  • Czyszczenie kafli i fug
  • Mycie powierzchni chromowanych (krany, deszczownice)
  • Mycie wnętrza wanny (brodzika)
  • Mycie kabiny prysznicowej
 

Dla naszego komfortu psychicznego i motywacji dobrze jest posprzątać najpierw jedno pomieszczenie i dopiero po skończeniu w nim porządków przechodzić do następnego. Czysta sypialnia czy salon, będzie nas motywować do dokończenia porządków w innych częściach domu.

A oto jak zabrać się do sprzątania poszczególnych elementów domu i wyposażenia.

Mycie szyb

Mycie szyb, to nie tylko sprawienie, aby przejrzyście pokazywały krajobraz za oknem. Dużo trudniejszym i bardziej mozolnym jest wyczyszczenie framug okiennych, to tam zbierają się w zakamarkach największe (zawłaszcza miejskie i industrialne) zanieczyszczenia. Do tego celu najlepiej użyć wody z detergentem, ściereczkę z mikrofibry i ręczników papierowych do wytarcia framug do czysta. Do umycia szyb wystarczą prawdopodobnie (jeśli szyby myjemy przynajmniej 2 razy do roku) ręczniki papierowe i płyn do mycia okien (koniecznie nie uniwersalny, a specjalnie dedykowany do szyb okiennych). Tu najtrudniejszym zadaniem jest pozbycie się smug, które są bardziej widoczne oświetlone wiosennym słoneczkiem. Dobrze w tym zakresie spełniają zadanie niewielkie myjki przeznaczone do mycia okien, zaopatrzone w mop czyszczący i ściągaczkę do wody czy płynu.

Mycie kabiny prysznicowej

Tu zadanie jest trudniejsze, gdy mieszkamy w rejonie, gdzie woda w kranie jest twarda i pozostawia dużo osadu wapiennego. Na przejrzystym szkle zacieki, jakie pozostawiają krople zawierające dużo kamienia, po kilku kąpielach potrafią sprawić, że łazienka wygląda na zaniedbaną. Jest wiele sposobów pozbycia się kamienia z szyby, nie wszystkie skuteczne. My chcielibyśmy zarekomendować użycie twardej kapsułki do zmywarki. Najlepiej użyć do tego wilgotnej gąbki, gdzie na styku gąbka – szkło umieścimy kapsułkę. Wilgoć z gąbki stopniowo będzie nawilżać kapsułkę, a ta pokryje szkło warstwą detergentu. Kilka przetarć kapsułką po szybie nie uszkodzi warstwy ochronnej szyby, a zbierze skutecznie warstwę kamienia. Po zakończonej „akcji” z kapsułką należy za pomocą środka do mycia szyb albo z użyciem myjki do szyb, umyć szkło kabiny.

Czyszczenie piekarnika

Przechodzimy do najtrudniejszego zadania. Piekarnik długo nieczyszczony to wyzwanie wymagające nie tylko samozaparcia, ale też odpowiedniego pomysłu i skutecznych środków czyszczących. Nie jest tajemnicą, że brud zwilżony lepiej odchodzi od czyszczonej powierzchni. Idąc tą drogą producenci kuchenek z piekarnikiem zaczęli wyposażać piekarniki z w system czyszczenia za pomocą pary. Nowej generacji sprzęty zawierają specjalny program czyszczący. Jeśli jednak w naszej kuchni mamy piekarnik bez tej funkcji, możemy ją zastąpić. Wystarczy do żaroodpornego naczynia nalać wody, wstawić do piekarnika nagrzanego do 140 – 150 stopni. Po chwili woda zacznie parować i osadzać się na ściankach, tym samym zmiękczając brud, który na nich osiadł wcześniej. Po wyjęciu naczynia należy od razu przystąpić do czyszczenia wnętrza. Można spróbować czyścić wnętrze za pomocą magicznej gąbki bez użycia detergentu, lub z jego użyciem, albo domowym sposobem posługując się na przykład sodą oczyszczoną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE