Reklama

Reklama

Studiujesz w Łodzi? Jedna z uczelni w ramach oszczędności wykręca żarówki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Studiujesz w Łodzi? Jedna z uczelni w ramach oszczędności wykręca żarówki - Zdjęcie główne

Jedna z łódzkich uczelni wdraża program oszczędnościowy | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Jak podaje portal TuLodz.pl, jedna z łódzkich uczelni wprowadziła program oszczędnościowy z uwagi na galopujące ceny energii. Jednym z działań jest wykręcanie żarówek. W jakich pomieszczeniach? Szczegóły poniżej.

Reklama

Ceny prądu szokują. Jak podaje portal TuLodz.pl, Akademia Muzyczna w Łodzi otrzymała nową cenę energii elektrycznej na 2023 rok (przetarg w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej). Koszty z dotychczasowych pół miliona zł wzrosły do niemal 2 mln.

W związku z tym władze uczelni przyjęły uchwałę w sprawie wprowadzenia programu oszczędnościowego. Jednym z jego punków  jest skrócenie godzin otwarcia uczelni oraz zamknięcie jej w weekendy i w czasie przerwy świąteczno-noworocznej.

Na tym jednak nie koniec. W Akademii Muzycznej postanowiono wykręcić część żarówek, ale uspokajamy, studenci nie będą musieli przychodzić na zajęcia ze świeczkami. Chodzi głównie o oświetlenie w korytarzach oraz oświetlanie ogromnych sal koncertowych, gdzie zużycie energii jest bardzo wysokie.

Inna łódzka uczelnia - Filmówka poszła o krok dalej - przesunęła zajęcia. Semestr zimowy rozpocznie się pod koniec lutego, a nie w styczniu i zakończy w lipcu. Gdy nie ma studentów, nie zużywa się tyle energii, nie jest też potrzebne ogrzewanie. Akademia Muzyczna nie może sobie na to pozwolić.  Chodzi bowiem o instrumenty i odpowiednie warunki ich przechowywania. Minimalna temperatura musi wynosić 18°C. 

- Nie będziemy zamykać uczelni ani przechodzić na nauczanie zdalne. Filmówka zdecydowała się wydłużać semestr w wakacje, my nic takiego nie planujemy. Postanowiliśmy wprowadzić racjonalny program, który pozwoli zredukować koszty energii elektrycznej. Kalendarz koncertowy ustanowiony do 18 grudnia zostaje bez zmian. Wszystkie wydarzenia i koncerty zaplanowane na ten okres będą się odbywać. Postanowiliśmy jednak, że nie będziemy dokładać nowych - informuje Aleksandra Bęben, rzeczniczka Akademii Muzycznej w Łodzi

Portal TuLodz.pl zapytał również inne łódzkie uczelnie o wprowadzenie programów oszczędnościowych. Z odpowiedzi rzecznika Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewy Chojnackiej wynika, że uczelnia nie wprowadza drastycznych ograniczeń w swoim funkcjonowaniu przez rosnące ceny prądu. Jak podkreśla, uczelnia sukcesywnie od lat przechodzi termomodernizację. Na kampusie A zostało zainstalowane inteligentne oświetlenie, które jest ekologiczne i energooszczędne. Uczelnia jest więc przygotowana do nadchodzącego sezonu zimowego i nie przewiduje znaczących zmian w swojej organizacji. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy