reklama
reklama

Pogodowa katastrofa zbliża się do Łódzkiego. IMGW alarmuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Pogodowa katastrofa zbliża się do Łódzkiego. IMGW alarmuje - Zdjęcie główne

IMGW ostrzega: Pomorze zagrożone przez niż genueński | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RegionWojewództwo łódzkie stoi w obliczu bardzo trudnej sytuacji meteorologicznej. Z południa Europy nadciąga aktywny niż genueński, który w ciągu najbliższych dni może doprowadzić do poważnych konsekwencji w całym regionie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wyjątkowo intensywne opady deszczu, a także burze z silnym wiatrem i możliwym gradem. Suma opadów w ciągu kilkudziesięciu godzin może przekroczyć miesięczną normę.
reklama

W odpowiedzi na prognozy IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, w tym najwyższy, czerwony alert trzeciego stopnia. Służby ratunkowe i władze lokalne znajdują się w stanie pełnej gotowości, apelując do mieszkańców o rozwagę i zabezpieczenie mienia.

Czerwony alarm pogodowy. Trzeci stopień ostrzeżenia dla Łódzkiego

IMGW ogłosił trzeci – najwyższy – stopień ostrzeżenia meteorologicznego dla województwa łódzkiego. Alert będzie obowiązywać od godziny 20:00 we wtorek, 8 lipca, do godziny 8:00 w czwartek, 10 lipca. Ten poziom zagrożenia oznacza realne ryzyko poważnych strat materialnych oraz zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców.

reklama

Oprócz trzeciego stopnia, w wielu powiatach obowiązują także niższe poziomy ostrzeżeń. Drugi stopień przewidziano dla powiatów: bełchatowskiego, brzezińskiego, kutnowskiego, łęczyckiego, łowickiego, łódzkiego wschodniego, miasta Łodzi, opoczyńskiego, pabianickiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, radomszczańskiego, rawskiego, Skierniewic, skierniewickiego, tomaszowskiego i zgierskiego. Alert będzie obowiązywać we wtorek od godziny 12:00 do 20:00.

W tym samym przedziale czasowym obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia w powiatach: łaskim, poddębickim, sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim i zduńskowolskim.

Burze i intensywne opady zagrażają infrastrukturze i mieszkańcom

Województwo łódzkie znajduje się na trasie przemieszczania się niżu, który przynosi nie tylko ulewne deszcze, ale również gwałtowne zjawiska towarzyszące, takie jak porywisty wiatr i opady gradu.

reklama

– Od wczesnych godzin popołudniowych do wieczora spodziewamy się burz z porywami wiatru do 70 km/h i opadami deszczu – lokalnie może spaść nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Niewykluczony jest również grad” – informuje Agnieszka Harasimowicz, synoptyk IMGW.

Prognozy sugerują, że intensywność opadów może prowadzić do licznych podtopień, zalania piwnic, utrudnień w komunikacji oraz awarii sieci energetycznych. Wiatr o prędkości 70 km/h stanowi dodatkowe zagrożenie, szczególnie w przypadku drzew i niezabezpieczonych elementów konstrukcyjnych.

Nocne apogeum. Ulewy największe z wtorku na środę

Kulminacja zjawisk pogodowych ma nastąpić w nocy z wtorku na środę.

reklama

– Najwięcej deszczu spaść ma jednak w nocy z wtorku na środę (8/9 lipca) i w ciągu kolejnych 24 godzin. Region znajdzie się w zasięgu niżu, który przywędruje do nas z okolic Morza Śródziemnego. W ciągu zaledwie półtorej doby w województwie łódzkim spaść może od 80 do 100 mm deszczu, a miejscami nawet do 140 mm – wyjaśnia Harasimowicz.

Średnia miesięczna norma opadów w Łódzkiem wynosi od 50 do 89 mm. W prognozowanym okresie może więc spaść dwukrotnie więcej deszczu niż zwykle w całym lipcu. Tak intensywne opady w krótkim czasie grożą poważnymi konsekwencjami: erozją gleby, uszkodzeniem dróg, podtopieniami budynków i zniszczeniami upraw.

reklama

Zagrożenie hydrologiczne: wezbrania na rzekach i w miastach

IMGW przewiduje, że intensywne opady doprowadzą do gwałtownych wzrostów stanów wody w rzekach i zbiornikach wodnych. Z tego powodu wydano ostrzeżenia hydrologiczne, które będą obowiązywać do czwartku 10 lipca do godz. 22:00. Przewidziane zostały trzy poziomy:

  • 1. stopień – gwałtowne wzrosty stanów wody
  • 2. stopień – wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych
  • 3. stopień – wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych

Jak informuje IMGW: „W obszarach prognozowanych intensywnych opadów deszczu spodziewane są wzrosty, początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie stanów alarmowych. W początkowym okresie ważności ostrzeżenia występować będą opady o charakterze burzowym, mogące powodować gwałtowne wzrosty stanów wody na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych”.

Dotyczy to zarówno obszarów wiejskich, jak i miast – gdzie systemy kanalizacji burzowej mogą nie poradzić sobie z tak dużym napływem wody.

Rekomendacje służb: jak się przygotować?

Władze apelują do mieszkańców regionu o zastosowanie się do zaleceń bezpieczeństwa. Wśród najważniejszych działań znajdują się:

  • zabezpieczenie piwnic, szybów i studzienek
  • przeniesienie wartościowych rzeczy z poziomu gruntu
  • przygotowanie zapasów wody, jedzenia i leków
  • ograniczenie podróży w godzinach ostrzeżeń
  • unikanie przebywania w pobliżu drzew i linii energetycznych

Samorządy, straż pożarna oraz służby kryzysowe są postawione w stan pełnej gotowości. Przygotowano miejsca ewakuacyjne, pompy do wypompowywania wody oraz zapasy materiałów ochronnych.

Czy sytuacja się poprawi? Eksperci przewidują rozwój wydarzeń

Niż genueński charakteryzuje się zmiennym i trudnym do przewidzenia przebiegiem. Eksperci zakładają, że jego obecność nad Polską może potrwać do czwartku, 10 lipca. Po tym czasie możliwe jest ustabilizowanie się warunków pogodowych.

Jednak ze względu na dużą zmienność zjawisk atmosferycznych i możliwe lokalne kumulacje opadów, IMGW rekomenduje ciągłe śledzenie prognoz oraz ostrzeżeń publikowanych przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo