Badania, które przeprowadziła Inspekcja Weterynaryjna wykazały, że w 2 z 5 próbek mięsa wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Zgodnie z ostrzeżeniem GIS-u, spożycie zakażonego boczku może prowadzić do listeriozy.
Czym są te bakterię i wywoływana przez nie choroba? Listeria monocytogenes jest obecna w gnijących roślnach, wodzie, kale a także wśród zwierząt. Zakażenie nimi jest rzadkie, a dochodzi do niego w wyniku spożycia skażonego pokarmu lub kontaktu z chorym zwierzęciem. Baterię wywołują listeriozę, czyli chorobę, która powoduje takie objawy jak posocznica, ostra niewydolność oddechowa czy ropna ziarnica noworodków. Może pojawić się też biegunka, wymioty czy zapalenie spojówek. Listerioza jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży. W Tym drugim przypadku może doprowadzić do poronienia, a nawet późniejszej niepłodności.
Boczek wędzony "Kraina Wędlin", w którym wykryto bakterie został wyprodukowany przez Goodvalley Sp. z o.o., a dystrybuowany był przez Jeronimo Martins Polska S.A. Numer skażonej partii to 242.130649/73 – jej termin przydatności do spożycia mija 12 i 13 lipca 2020 roku.
Jeżeli w ostatnim czasie kupiliście boczek przed którym ostrzega GIS, sprawdźcie najpierw numer partii oraz datę przydatności. Jeżeli pokrywają się one z tymi, wskazanymi przez sanepid, produkt możecie zwrócić w sklepie. Jeśli po spożyciu wystąpiły objawy choroby, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.