Reklama

Reklama

Kupiłeś ten boczek w Biedronce? Jak najszybciej się go pozbądź. GIS wydał ostrzeżenie

Opublikowano: śr, 1 lip 2020 12:23
Autor:

Kupiłeś ten boczek w Biedronce? Jak najszybciej się go pozbądź. GIS wydał ostrzeżenie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed boczkiem wędzonym "Kraina Wędlin". W trakcie badań odkryto w nim bakterie Listeria monocytogenes. Produkt został wycofany ze sklepów.

Reklama

Badania, które przeprowadziła Inspekcja Weterynaryjna wykazały, że w 2 z 5 próbek mięsa wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Zgodnie z ostrzeżeniem GIS-u, spożycie zakażonego boczku może prowadzić do listeriozy.

Czym są te bakterię i wywoływana przez nie choroba? Listeria monocytogenes jest obecna w gnijących roślnach, wodzie, kale a także wśród zwierząt. Zakażenie nimi jest rzadkie, a dochodzi do niego w wyniku spożycia skażonego pokarmu lub kontaktu z chorym zwierzęciem. Baterię wywołują listeriozę, czyli chorobę, która powoduje takie objawy jak posocznica, ostra niewydolność oddechowa czy ropna ziarnica noworodków. Może pojawić się też biegunka, wymioty czy zapalenie spojówek. Listerioza jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży. W Tym drugim przypadku może doprowadzić do poronienia, a nawet późniejszej niepłodności.

Boczek wędzony "Kraina Wędlin", w którym wykryto bakterie został wyprodukowany przez Goodvalley Sp. z o.o., a dystrybuowany był przez Jeronimo Martins Polska S.A. Numer skażonej partii to 242.130649/73 – jej termin przydatności do spożycia mija 12 i 13 lipca 2020 roku.

Jeżeli w ostatnim czasie kupiliście boczek przed którym ostrzega GIS, sprawdźcie najpierw numer partii oraz datę przydatności. Jeżeli pokrywają się one z tymi, wskazanymi przez sanepid, produkt możecie zwrócić w sklepie. Jeśli po spożyciu wystąpiły objawy choroby, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Teresa

  Człowiek koszaruje się przed koronawirusem dwa miesiące, wpiepsza konserwy z puszek i paprykarze a jak już wyjdzie na miasto na zakupy kupić ulubiony boczek, trafia na zatruta partię. I jak tu zyc?

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Arnold Boczek

  A jak już go zjadłem to mogę zwrócić?

  • rok temu | ocena +0 / -0

   playingtheangel

   Panie, nie obrażaj pan, dobre?

  • rok temu | ocena +2 / -2

   Ferdynand Kiepski

   I znowu na Bonifratow wyladujesz sasiedzie. Najlepiej teraz to okladac brzuch kapusta no i zapraszam na 0.5 do mnie sasiedzie. Do jutra sladu nie bedzie

  • rok temu | ocena +0 / -0

   ariel

   a jak go zjadłeś??? W Biedronce, nie kupuję mięsa, wędlin i ryb... ..z zasady.