W ostatnim czasie w sieci można znaleźć bardzo dużo informacji o zmianach, które dotyczą popularnego świadczenia rodzinnego. Mowa oczywiście o 800 plus. Co z tych informacji jest prawdą?
Zmiany w świadczeniu rodzinnym 800 plus. To ważne! Sprawdź, kogo one dotyczą
"800 plus do zmiany", "Zmieniają się przepisy dotyczące 800 plus", "Te osoby nie będą już otrzymywać 800 plus" – to tylko mała część nagłówków, które można znaleźć w internecie, a które dotyczą świadczenia rodzinnego, które przyznano na przeszło trzy miliony dzieci. Nic więc dziwnego, że informacje te są bardzo popularne. Niestety, niektóre z nich zaczęły żyć własnym życiem. Czytaj: nie mają wiele wspólnego z faktami.Które dokładnie? Chociażby te, że zmiany wchodzą w życie już po wakacjach, czyli 1 września. Kolejne mówią o tym, że aby dostać świadczenie, musi być spełniony jeden z trzech warunków. Mowa o obowiązku szkolnym, obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka) oraz o obowiązku nauki w placówce należącej do polskiego systemu edukacji. Co z tego jest prawdą?
1 września 2024 r. nie wchodzą w życie żadne ze zmian w przyznawaniu świadczenia wychowawczego, realizowanego w ramach programu „Rodzina 800+” - poinformował nas Wydział Prasowy i Wsparcia Rzecznika Departament Komunikacji i Promocji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Uzależnienie prawa do świadczenia wychowawczego od warunku realizowania przez dziecko obowiązku nauki w polskim systemie oświaty (obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego, obowiązku nauki) wejdzie w życie od kolejnego okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2025 r. i dotyczyć będzie tylko i wyłącznie dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy – podkreślają przedstawiciele ministerstwa.
Podsumowując, zmiany w 800 plus, które zaczną obowiązywać w kolejnym roku, w żaden sposób nie będą dotyczyć polskich rodzin. Nadal obowiązywać będą aktualne zasady. Przypomnijmy: w ramach tego programu rodzinom przysługuje świadczenie wychowawcze na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez opiekunów. Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego, należy złożyć wniosek do ZUS. Można to zrobić wyłącznie przez internet za pośrednictwem:
- Platformy PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS
- portalu informacyjno-usługowego Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
- bankowości elektronicznej.
Nowy okres rozliczeniowy. Co, jeśli nie wysłaliśmy nowego wniosku?
Wśród newsów o 800 plus jest również informacja prawdziiwa, bardzo ważna. 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, który potrwa do 31 maja 2025 r. Oznacza, że aby wciąż otrzymywać pieniądze, trzeba było wysłać nowy wniosek. Osoby, które do tej pory tego nie zrobiły, wciąż mogą go wysłać. Musza jednak wiedzieć, że w przypadku złożenia wniosku w sierpniu ZUS przyzna świadczenie od sierpnia (nie otrzymamy spłaty za czerwiec i lipiec) i wypłaci je do dnia 31 października tego roku. W przypadku złożenia wniosku na nowy okres, w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco. Czyli: każdy miesiąc dalszej zwłoki to kolejne pieniadze, które przepadną.Rodzice, którym urodziło się dziecko, mają 3 miesiące na złożenie wniosku do ZUS, aby otrzymać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od dnia narodzin potomka. Po tym czasie otrzymają pieniądze od miesiąca złożenia dokumentu.
Komentarze (0)