We wtorek, 23 maja, rozpoczęły się egzaminy ósmoklasisty. Młodzież ma już za sobą jeden z trzech egzaminów. Tradycyjnie zmagania rozpoczęły się od języka polskiego. We wtorek uczniowie zmierzą się z matematyką, a w środę z językiem obcym.
Ósmoklasisto, prześledź raz jeszcze arkusz z języka polskiego
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich tych, którzy kończą szkołę podstawową. Uczniowie nie mogą go nie zdać, jednak od tego, jak im pójdzie i ile punktów zdobędą zależy, czy uda im się dostać do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Co ważne, z egzaminu ósmoklasisty nie ma powtórki. Oficjalne wyniki będą znane 3 lipca. Udostępnione zostaną każdemu zdającemu w specjalnym systemie elektronicznym https://ziu.gov.pl/login, do którego login i hasło uczniowie otrzymają od dyrektorów szkół. 6 lipca ósmoklasiści będą mogli odebrać już zaświadczenia z placówek edukacyjnych, które przekażą do szkół ponadpodstawowych.Wcześniej jednak uczniowie będą mogli zapoznać z arkuszami, które udostępnia Centralna Komisja Egzaminacyjna i samemu prześledzić, jak poszedł im egzamin i obliczyć, ile udało im się zdobyć punktów. Jesteście ciekawi, jak wam poszło? Poniżej, w naszej galerii znajdziecie arkusze, które rano rozdali wam nauczyciele. Wypełnijcie je na spokojnie, sprawdzając odpowiedzi, których nie byliście pewni i spróbujcie oszacować, na ile punktów możecie liczyć.
Sprawdzian z języka polskiego składa się z dwóch części. Za pierwszą z nich można zdobyć 25 punktów i jest to czytanie ze zrozumieniem. Druga część, to wypracowanie. Tu do zdobycia jest maksymalnie 20 punktów. Łącznie więc uczniowie mogą uzyskać do 45 punktów.
Trzydniowy maraton. Ile uczniów napisze egzamin dla ósmoklasistów?
Tegoroczne testy pisze ponad 502 800 uczniów, w tym ponad 14 450 dzieci ukraińskich. To efekt kolejnej, jeszcze większej kumulacji roczników, wywołanej nakładającymi się na siebie reformami edukacji. Obecnie w ósmych klasach jest półtora standardowego rocznika: cały rocznik dzieci, które w 2015 roku zaczęły naukę jako sześciolatki oraz pół rocznika ówczesnych siedmiolatków. Do tego dochodzi jeszcze likwidacja gimnazjów, a w konsekwencji wydłużona edukacja w szkole średniej. W praktyce mamy – po prostu – pękające w szwach licea i technika.Egzaminy rozpoczynają się każdorazowo o godz. 9:00, a na rozwiązanie arkusza z każdym dniem będzie coraz mniej czasu. Test z języka polskiego trwał 120 min., z matematyki potrwa 100 min., a z języka obcego: 90 min. Inna procedura czasowa dotyczy uczniów z niepełnosprawnościami lub innymi specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W zależności od rodzaju wydanego im orzeczenia, dodatkowy czas może maksymalnie wynosić:
- w przypadku języka polskiego – 60 min,
- matematyki – 50 min,
- języka obcego – 45 min.
Komentarze (0)