Docelowo wypowiedzenie ma otrzymać ok. 6 proc. pracowników, co oznacza, że bez pracy zostanie ponad 1 tys. osób. Jak się okazuje, oprócz pracowników sklepów należących do spółki, firma planuje zwolnić 19 proc. managerów (38 osób) i 18 proc. dyrektorów (12 osób).
Eurocash zmniejsza liczbę zatrudnia. O ile?
W sumie, po redukcji etatów, zatrudnienie ma spaść z 19 206 do 18 054 osób, czyli nowej pracy będzie musiała szukać grupa licząca aż 1 tys. 152 osoby. Prezes Grupy Eurocash przyznał, że proces zwalniania nastąpił już w czwartym kwartale 2023 r. i jest kontynuowany w pierwszym kwartale tego roku.
Podjęliśmy działania redukcji zatrudnienia, by zachować konkurencyjność i rentowność spółki w tym średnim okresie. Było to możliwe dzięki przeprowadzonej integracji biznesów hurtowych, ale też wspominanej redukcji zatrudniania, która w ramach wszystkich spółek Grupy Eurocash wyniesie ok. 6-7 proc. Zwolnienia nastąpiły w czwartym kwartale 2023 r. i pierwszym kwartale tego rok. Na razie widać je jedynie po stronie kosztów restrukturyzacyjnych (odpowiednio 15 mln zł i 11 mln zł), natomiast w kolejnych kwartałach zaczną być widoczne – mówił Paweł Surówka w rozmowie z PAP.
Jak tłumaczył, z jego punktu widzenia, największym wyzwaniem jest "inflacja kosztowa przy niemal braku inflacji na części sprzedażowej". Dlatego też grupa zdecydowała się na "działania optymalizacyjne". – Jeśli chodzi o część przychodową, to liczę, że obecne działania promocyjne na rynku doprowadzą do tego, że konsument wróci do normalnej konsumpcji – przyznał prezes.
Paweł Surówka przekonuje, że wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym zwolnień było konieczne, by zniwelować aspekt wzrostu płacy. Po zmniejszeniu redukcji zatrudnienia firma liczy na oszczędności rzędu 200 mln złotych.
Propozycje dla części pracowników. O kogo chodzi?
Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash, poinformował naszą dziennikarkę, że restrukturyzacja zatrudnienia została wdrożona w 4 kwartale 2023 r. i kontynuowana jest w 1 kwartale tego roku, w różnych jednostkach biznesowych.
Jest ona związana z integracją spółek hurtowych i uproszczeniem struktury organizacyjnej w celu zwiększenia efektywności. W 2024 r. m.in. finalizujemy proces integracji. Tam, gdzie to możliwe, pracownicy dostaną propozycję zatrudnienia w oddziałach zintegrowanego hurtu.
– zapewnia Jan Domański w rozmowie z nami.
Dzięki temu mamy nadzieję zapewnić im stabilność zatrudnienia oraz umożliwić im dalszy rozwój w ramach naszej firmy. Integracja biznesów hurtowych to ważny element naszej strategii na lata 2023-2025 i krok, który ma na celu zwiększenie efektywności, a także wygenerowanie dodatkowych korzyści i umożliwienie lepszego wsparcia naszych klientów - lokalnych detalistów w budowaniu ich konkurencyjności
– podkreśla rzecznik prasowy.
Grupa Eurocash jest największym polskim hurtowym dystrybutorem produktów FMCG (szybkozbywalnych), organizatorem znanych sieci franczyzowych, agencyjnych i partnerskich. Łącznie ma 16 tys. placówek. W jej skład wchodzą takie marki, jak: ABC, Delikatesy Centrum, Drogerie Koliber, Duży Ben, Euro Sklep, Groszek, Lewiatan. Sklepy te swoje siedziby mają niemal w każdym mieście w Polsce.
Komentarze (0)