Te zawody będą najbardziej rozchwytywane w naszym regionie. Górnicy mniej potrzebni...

Opublikowano:
Autor:

Te zawody będą najbardziej rozchwytywane w naszym regionie. Górnicy mniej potrzebni... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Wczoraj Ministerstwo Edukacji opublikowało raport z wykazem zawodów, które w niedalekiej przyszłości mają być wyjątkowo rozchwytywane na rodzimym rynku pracy. Zestawienie określa nie tylko prognozy w skali ogólnopolskiej, ale również dla każdego z szesnastu województw. Za tymi danymi mają też iść konkrety, a konkretnie pieniądze dla samorządów, które kształcą w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie. Zestawienie jest oparte na statystykach m.in. z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Systemu Informacji Oświatowej.

W świetle rekrutacji, która ruszyła z początkiem tego tygodnia ministerialny spis może okazać się dla młodzieży cenną wskazówką, a nie jedynie zbiorem statystycznych informacji. Warto przyjrzeć się temu raportowi, bo zgodnie z zapowiedziami resortu przygotowane prognozy zapotrzebowania na zawody dotyczą 5 najbliższych lat i uwzględniają szereg danych, ekonomicznych, demograficznych i edukacyjnych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na początku zestawienia przedstawiło dwadzieścia zawodów, które są kluczowe dla rozwoju całego państwa. Zaskoczenia nie ma, to lista specjalności czysto technicznych, opartych na szkołach zawodowych i technikach.

Z kolei ministerialny wykaz dla województwa łódzkiego wymienia 47 zawodów z prognozowanym istotnym zapotrzebowaniem na pracowników. Blisko połowę z tych specjalności można zdobyć kończąc szkołę branżową (dawną zasadniczą), zaś dwadzieścia sześć – technikum.

Poza zawodami, które w zestawieniu określone są jako te z „istotnym zapotrzebowaniem” MEN przygotował spis stu dwudziestu trzech innych specjalności, dla których w łódzkim prognozuje „umiarkowane zapotrzebowanie”. Co warte zauważenia, pośród mniej potrzebnych zawodów wymieniane są trzy związane z górnictwem. Cały raport dostępny jest TUTAJ.

Zgodnie z zapowiedziami MEN samorządy, które które prowadzą szkoły kształcące w tych kluczowych zawodach otrzymają na ten cel dodatkowe pieniądze z budżetu państwa.

- Samorządy na 2020 rok otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie - poinformował 14 maja Departament Informacji i Promocji MEN. - Takie rozwiązanie zapewni stabilność finansową samorządów w kształceniu zawodowym. Będą one miały pewność, że decyzja o uruchomieniu kształcenia w zawodzie z listy zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa do zakończenia kształcenia w tym zawodzie, przełoży się na wyższe finansowanie w ramach subwencji przez wszystkie lata nauki.

Jak w świetle listy MEN wyglądają bełchatowskie placówki? Przeglądając ministerialne zestawienie i oferty szkół w powiecie stwierdzić można, że w kształceniu najbardziej „chodliwych” pracowników przodują trzy placówki z powiatu: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie i Kleszczowie.

W popularnym „Energetyku” - zarówno na poziomie technikum jak i szkoły branżowej - znajdziemy wszystkie poszukiwane zawody. Szkoła przy Czaplinieckiej kształci techników budownictwa, informatyki, mechaniki, elektryki i elektroniki, a także informatyki. Podobnie jest w branżowej szkole I stopnia, gdzie można zdobyć zawód: elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, monter sieci i instalacji sanitarnych; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie operator obrabiarek skrawających czy poszukiwany na rynku pracy ślusarz.

Oferta zelowskiego „Kilińskiego”, który oferuje kierunki technik: pojazdów samochodowych, mechanik, informatyk, mechanizacji rolnictwa i agrotechnik, a w szkole branżowej: mechanik, operator pojazdów i maszyn rolniczych, ślusarz, mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych również wpisuje się w trendy wskazane w ministerialnym zestawieniu. Z kolei w Kleszczowie uczniowie mogą zdobywać umiejętności w dwóch potrzebnych zawodach: technika mechatronika i automatyka. Warto dodać, że wśród istotnego zapotrzebowania wymieniony jest technik logistyk, w tym zawodzie kształci Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

MEN zapowiada także, że w niedalekiej ma opublikować inną listę, na której wspólnie z ministerstwem kultury określi zawody ważne dla niej i dla dziedzictwa narodowego. Zgodnie z zapowiedziami resortu one również mają się cieszyć zwiększonym finansowaniem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE