Reklama

Muzeum wybrało... najbrzydsze prace. Symboliczne pożegnanie zimy już za nami

Opublikowano: 19 marca 2021 14:09
Autor: Emste

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i edukacja Muzeum Regionalne w Bełchatowie ogłosiło wyniki "Konkursu na najbrzydszą marzannę". W rywalizacji udział brało w sumie 17 kukieł, które ocenianie były w trzech kategoriach. Swoją marzannę przygotowali również pracownicy muzeum – dziś została spalona i utopiona, żeby pożegnać tegoroczną zimę.

Reklama

Zwyczaj topienia marzanny jest mocno zakorzeniony w polskiej kulturze – ten "rytuał" kultywują dziś głównie najmłodsi, i to właśnie do nich skierowany był przygotowany przez muzeum konkurs. Udział wzięły w nim dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz młodszych klas szkół podstawowych. A zadaniem było właśnie przygotowanie najbrzydszej marzanny. Zdaniem organizatorów, z tego zadania wywiązali się świetnie. Spośród 17 prac, jurorzy wybrali te, które ich zdaniem zasłużyły na nagrodę.

W kategorii przedszkolaków starszych wygrała grupa „Muchomorków” z PS nr 2. W kategorii dzieci młodszych przyznano trzy nagrody – pierwsza powędrowała do „Smerfoludków” z PS nr 3, druga do „Piratów” z PS nr 3, trzecią zaś przyznano „Kotkom Psotkom” z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Uśmiechu”. Jeśli chodzi o klasy 1-3 szkół podstawowych, jury zdecydowało wyróżnić cztery klasy: II c z SP nr 3, II c z SP nr 12, II a z Niepublicznej Szkoły nr 1 oraz III b z SP nr 5.

Z racji panującej sytuacji epidemicznej, symbolicznego przepędzenia zimy, a zatem spalenia i topienia marzanny, dokonali pracownicy bełchatowskiego muzeum.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

  as

  topienie, czy palenie Marzanny, to zwyczaj niemiecki... ...pogański.. .

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

   Taka prawda.

   Nie, niemiecki tylko nasz słowiański (tak zwane jare gody). Chrześcijaństwo to nie mające niczego wspólnego z nami Słowianami zwyczaje z bliskiego wschodu. Narzucane siłą 1000 lat temu przez Niemców

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Piękne czasy bez lockdownow i ściem

  Oj ta nasza Rakówka, pamiętam jak każda klasa miała Marzannę i z wychowawcą podpalali a później do Raksy .

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Szyderca

  Ja zrobiłem Marzannę ze starych szmat i wypchalem ją butelkami pet. Przyjemne z pożytecznym . Śmieci w koszu nie mam , no i wiosnę przywitałem.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Obserwator

  I oczywiście dodatkowe szmaty wrzucone do rzeki.... Cała ekologia w dupe

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Pochwała brzydoty

  A kiedy konkurs na "NAJGŁUPSZY POMYSŁ"....w ramach rozwoju intelektualnego dzieci i nauczycieli....?

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Buchachacha

  Kiedy topią tą Mariolę chętnie przyjdę i popatrzę, może jeszcze ksiądz modlitwę w jej intencji odmówi....