reklama

Historyczny obraz Bełchatowa jako tło niezwykłego romansu opartego na faktach

Opublikowano:
Autor:

Historyczny obraz Bełchatowa jako tło niezwykłego romansu opartego na faktach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i edukacjaKilkanaście dni temu ukazała się najnowsza powieść Krystyny Wieczorek, piotrkowskiej poetki, pisarki i twórczyni ludowej. Artystka ma już na swoim koncie pokaźną biblioteczkę książek własnego autorstwa, ale ta najnowsza - "Na zawsze razem" jest szczególna dla Bełchatowa... Opowiada bowiem o miłosnych perypetiach Nelly i Stefana Hellwigów, łącząc przy tym wątki historyczne oraz ciekawostki o Bełchatowie.

Jeszcze w trakcie pracy nad powieścią, Krystyna Wieczorek odwiedziła nasze miasto i wówczas mówiła:

- Rok temu, po ponad czterdziestu latach ponownie odwiedziłam Bełchatów. Między innymi byłam w Muzeum Regionalnym oraz przy grobie Nelly i Stefana. Wówczas przypomniałam sobie, jaką piękną i zarówno tragiczną historię ich miłości poznałam, jako bodajże ośmiolatka. O ich losach opowiadała mi poetka Zofia Cieszkowska. Mieszkała ona w Dobiecinie i przyjaźniła się z matką Stefana. Po wizycie w Bełchatowie pomyślałam, że warto by było napisać o nich powieść. Wśród wydawnictw nie ma bowiem pozycji beletrystycznej czy romansu na ich temat - mówiła autorka (wypowiedź dla www.belchatow.pl)

Zgodnie z zapowiedzią autorki, jej najnowsza powieść ukazuje nie tylko miłość Nelly i Stefana, ale także trudy lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i budzącej się nadziei. Jest to kronika dziejów rodu Hellwigów, zawierająca dużo faktów historycznych dotyczących Bełchatowa. Śledzimy losy bohaterów, związanych z tworzeniem Legionów Polskich. Powieść również ukazuje nam codzienne trudy życia ludzi, ogrom zniszczenia i strat w czasie walk w 1920r. Wątki miłości Stefana i Anieli Hellwigów oraz Ambrożego i Kasi urzekają czytelników, pokazują potęgę uczuć, która jest wartością ponadczasową. Znajdziemy również pieśni, legendy, obyczaje przybliżając nam świat którego już nie ma.

Krystyna Wieczorek (ur. 1937 r.) – poetka, pisarka i twórczyni ludowa z Lubiaszowa od lat kreśli piórem obraz swojej małej ojczyzny – ziemi piotrkowskiej. Jest urodzoną gawędziarką, z zainteresowaniem słucha się jej opowieści o historii, obyczajach, codziennym życiu na wsi.

Jest autorką sagi „Młyn na Stawkach” oraz licznych wierszy i opowiadań. Zaczynała od poezji. Pierwsze utwory, jak sama wielokrotnie wspomina, napisała „ z potrzeby serca i smutku na duszy” po tragicznej śmierci syna. Były to jednak próby intymne, zmagania z własną wrażliwością. Dopiero w 1995 r. debiutowała na łamach kwartalnika „Siódma Prowincja”. Wydała tomiki wierszy: „Rozmyślanie” i „Wspomnienia...”

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE