reklama

"Bełchatów na karcie pocztowej", czyli niezwykłe pocztówki w niezwykłym albumie...

Opublikowano:
Autor:

"Bełchatów na karcie pocztowej", czyli niezwykłe pocztówki w niezwykłym albumie... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i edukacjaBełchatowskie Muzeum Regionalne wydało kolejną arcyciekawą propozycję, tym razem jest to album „Bełchatów na karcie pocztowej”. Książka, która jest efektem czteroletniej pracy muzealników jest obowiązkową pozycją dla miłośników historii miasta, ale warto ją polecić każdemu, kto chciałby zobaczyć jak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmieniał się Bełchatów. Przypominamy, że dziś o godzinie 18.00 w siedzibie muzeum odbędzie się oficjalna promocja książki.

- Na album składa się blisko 300 kart pocztowych – dzięki nim możemy poznać Bełchatów zarówno z początków XX wieku jaki i okresu międzywojennego, najwięcej kartek pochodzi jednak z czasów PRL-u. Jest kilka kart, absolutnych perełek, to właśnie te z początków minionego wieku, jest między innymi pocztówka z wizerunkiem dworku, w którym obecnie siedzibę ma Muzeum, ale jest też ta, która obrazuje obchody Bożego Ciała w centrum miasta – mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego, a prywatnie wielki pasjonat historii i właściciel pokaźnej kolekcji pocztówek.

Pierwsze pocztówki pojawiły się ponad 150 lat temu, co ciekawe kiedy pomysł „pocztowego listka” pojawił się w Niemczech wzbudził niemałą sensację! Kartka pocztowa była bowiem w ówczesnym czasie nader śmiałą propozycją, która naruszała dotychczasową tajemnicę korespondencji.

Co ciekawe pierwsze pocztówki nie były ilustrowane. Z początkiem lat 70-tych XIX wieku pojawiły się pierwsze karty, w kształcie jaki znany jest nam teraz i od razu zdobyły przychylność wysyłających korespondencję. Ostatecznie na kartach pocztowych zaczęło pojawiać się wszystko. Wydawano pocztówki okolicznościowe, jubileuszowe, świąteczne, wojenne, religijne, sportowe, teatralne, muzyczne, romantyczne, erotyczne, propagandowe, ze zwierzętami i kwiatami, zabytkami, poświęcone wydarzeniom historycznym, politycznym czy kulturalnym. Najbardziej popularne – co zresztą ma miejsce również i teraz - były karty pocztowe krajobrazowe tak zwane widokówki. Takie kartki były nie tylko atrakcyjnymi pamiątkami kupowanymi przez turystów, ale w świecie bez internetu pełniły rolę krajoznawczą. I właśnie kartki z tej kategorii tworzą album „Bełchatów na karcie pocztowej”.

Książkę już od 7 lutego można zakupić między innymi w Muzeum Regionalnym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo