- Na album składa się blisko 300 kart pocztowych – dzięki nim możemy poznać Bełchatów zarówno z początków XX wieku jaki i okresu międzywojennego, najwięcej kartek pochodzi jednak z czasów PRL-u. Jest kilka kart, absolutnych perełek, to właśnie te z początków minionego wieku, jest między innymi pocztówka z wizerunkiem dworku, w którym obecnie siedzibę ma Muzeum, ale jest też ta, która obrazuje obchody Bożego Ciała w centrum miasta – mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego, a prywatnie wielki pasjonat historii i właściciel pokaźnej kolekcji pocztówek.
Pierwsze pocztówki pojawiły się ponad 150 lat temu, co ciekawe kiedy pomysł „pocztowego listka” pojawił się w Niemczech wzbudził niemałą sensację! Kartka pocztowa była bowiem w ówczesnym czasie nader śmiałą propozycją, która naruszała dotychczasową tajemnicę korespondencji.
Co ciekawe pierwsze pocztówki nie były ilustrowane. Z początkiem lat 70-tych XIX wieku pojawiły się pierwsze karty, w kształcie jaki znany jest nam teraz i od razu zdobyły przychylność wysyłających korespondencję. Ostatecznie na kartach pocztowych zaczęło pojawiać się wszystko. Wydawano pocztówki okolicznościowe, jubileuszowe, świąteczne, wojenne, religijne, sportowe, teatralne, muzyczne, romantyczne, erotyczne, propagandowe, ze zwierzętami i kwiatami, zabytkami, poświęcone wydarzeniom historycznym, politycznym czy kulturalnym. Najbardziej popularne – co zresztą ma miejsce również i teraz - były karty pocztowe krajobrazowe tak zwane widokówki. Takie kartki były nie tylko atrakcyjnymi pamiątkami kupowanymi przez turystów, ale w świecie bez internetu pełniły rolę krajoznawczą. I właśnie kartki z tej kategorii tworzą album „Bełchatów na karcie pocztowej”.
Książkę już od 7 lutego można zakupić między innymi w Muzeum Regionalnym.