Rejestracja i logowanie

Nowe uprawnienia strażników miejskich stały się faktem. Za co mogą wystawić mandat?

Wydarzenia 11-09-2020 Autor: kci
10
Nowe uprawnienia strażników miejskich stały się faktem. Za co mogą wystawić mandat?

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MSWiA w sprawie rozszerzenia katalogu wykroczeń, za które mandaty może nakładać straż miejska lub gminna. Od 4 września municypalni mają prawo wystawić mandat do 500 zł na osoby niesegregujące odpady lub niepłacące za śmieci.

Projekt nowelizacji został przygotowany w czerwcu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma być swoistym straszakiem na osoby, które nie stosują się do obowiązujących przepisów dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi. Do tej pory, w takiej sytuacji strażnicy miejscy mogli co najwyżej dać takiej osobie pouczenie. Od 4 września sprawy mają się zgoła inaczej. 

Mieszkaniec ma obowiązek złożyć do urzędu miasta lub gminy deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu mandat w wysokości do 500 zł. Takiej samej kary może się spodziewać mieszkaniec, który podał w deklaracji zaniżoną liczbę lokatorów. 

To jednak nie wszystko. Osobnym wykroczeniem jest nieposiadanie kompostownika przydomowego lub niekompostowanie w nim bioodpadów, wbrew deklaracji złożonej do urzędu gminy.

komentarze (10)
Dodaj komentarz

Samochody sa tak parkowane przed blokien ze nie mozna przejechac z dzieckiem wozkiem to tez podlega pod mandat

Przyzwyczajenie do bezprawia w Polsce jest traktowane przez społeczeństwo jako "normalny stan" i nikogo nie dziwi, że minister nie ma prawa rozszerzać uprawnień ustawowych, a to uczynił. Przypomnę, że to czy czyn jest wykroczeniem, bądź przestępstwem definiuje ustawa, a minister jako wykonawca ustawowy może jedynie instruować kto, kiedy, jak i dlaczego, ale tworzenie nowych kategorii wykroczeń jest samowolą na granicy przestępczej... Ale już się do tego przyzwyczailiśmy do zasady: "daj mi człowieka, ja znajdę na niego paragraf".

mogą mnie cmoknąć w pędzel wyłudzają kasę to też jest karalne

I tak powiem...

Straż wiejska w tej mieścinie to instytucja zbyteczna. Worki im dać i niech śmieci na rowie wyzbierają lepiej.

Teofil Kononowicz. Niech nie będzie niczego.

niech wystawią mandaty tym co parkują pod blokiem 4 na Okrzei na zakazie emoji

* nie dotyczy meneli

To jest miasto meneli dlatego tyle tych ławeczek nabudował kościelny chrzanowski i robi to samo czechowska!

Kolejny martwy przepis nic nie będą sprawdzać oni są tylko na posyłki władzy czy to po pis sld psl i stoją pod kościołami korporacji rzymsko katolickiej!

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie sprawy obraźliwych komentarzy są zgłaszane przez poszkodowanych na policję. Większość autorów wpisów zostaje namierzona na podstawie adresów IP i ukarana.
Czytaj także